Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Otonom araçların ilk ayaklanması

Otonom araçların ilk ayaklanması

haber haber -
23 0

Teknoloji geliştikçe otomobiller de daha akıllı geliyor. Artık birçok yeni araç çeşitli otonom sistemlere ev sahipliği yapıyor. Öyle ki kendi başlarına yol alabilen taksiler ABD’de uzun zamandır test ediliyor. Ancak, henüz yeni sayabileceğimiz otonom teknolojisi farklı görüntülerle karşımıza çıkabiliyor. Geçtiğimiz günlerde San Fransico’da da bunun bir örneği görüldü.

San Fransico’da kavşakta bir araya gelen otonom araçlar trafiğin saatlerce durmasına neden oldu. Cruise otonom araç filosuna ait olan Chevrolet Bolt markalı araçlar büyük şaşkınlık yarattı. İlk robot ayaklanması gibi görünen bu olayın nedeni olarak ise yazılım hatası gösterildi.

Cruise otonom taksiler yaklaşık 4 aydır ABD’nin belli bölgelerinde test ediliyor. İnsanlara otonom yolculuklar sunan bu taksiler birkaç gün önce ücretlendirmeye tâbi tutuldu. Bu araçların şu anda sokakların daha sakin olduğu 22.00 ile 06.00 arasında çalışma izinleri bulunuyor.

Cruise otonom taksi sözcüsü Drew Pusateri ise olay hakkında şu ifadeleri kullandı:

Bu hafta başında bazı araçlarımızın bir araya gelmesine neden olan bir sorun yaşadık. Sorun çözülmüş ve hiçbir yolcu etkilenmemiş olsa da, rahatsızlık veren herkesten özür dileriz.”

Yetkililerin bu durum karşısında nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu. Araçların bu şekilde trafiği tıkamalarına bir ceza gelip gelmediğini henüz bilmiyoruz. Sanıyoruz ki ilerleyen dönemde kendi kendine hareket eden araçların artması ile birlikte trafikte yeni kurallar göreceğiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir