Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İşkol Çiftliği’nin Marka Hikayesi

İşkol Çiftliği’nin Marka Hikayesi

haber haber -
40 0

İşkol Çiftliği’nin Marka Hikayesi

Aydın Sultanhisar ilçesinde bulunan organik tarım işletmesi İşkol Çiftliğini ziyaret ettik.  İşkol çiftliği Ceo’su Yüksel İŞKOL aile büyüklerinden miras arazilerde zeytin ve zeytinyağı üretiminde organik ürün çeşitliliği artırdıklarını dile getirdi.

Dededen kalma zeytin bahçelerini Milli Emlak’tan satın aldıkları araziler ile birleştirdiklerini dile getiren Yüksel İŞKOL Aydında 124.208 m² zeytin arazisinde 36.000 Zeytin ağacı ile üretim yaptıklarını geçtiğimiz yıl hasadın tamamını Almanya ve Amerika’ya ihraç ettiklerini belirtti.

Yüksek kalitede üretilen taş baskı İşkol Çiftliği zeytinyağının Organik Sertifikası, Vegan sertifikası, Helal Sertifikası ve ISO 9001 kalite belgesi bulunuyor.

Zeytinyağı sektörünün en önemli kurumu olan COI (Internation Olive Oil Council) tarafından akredite olan çiftlik kalite kontrol laboratuvarı zeytinyağı ile ilgili tüm analizleri detaylı bir şekilde yapabilmekte.

Ürünleri üretim aşamasından önce kimyasal analizler yanında duyusal analizler ile de denetlenmekte olan İşkol Çiftliğinde alanında yetkin tadım uzmanlarınca testlerden geçmekte.

Yüksek polifenol miktarına sahip İşkol Çiftliği zeytinyağları; 0,3 asit oranı ile en kaliteli yağlar arasında gösteriliyor. Arazilerinin yanında her hangi bir sanayi alanı ve atık alanı bulunmayan İşkol çiftliği organik tarımı sürdürebilmek için gübre kullanmıyor.

Ziraat Fakülteleri ile işbirliği yaparak organik tarım rekoltesini yükselten çiftlik yönetimi plastik ambalaj, gıda boyası, koruyucu gibi kimyasallara savaş açmış durumda.

Ziraat Fakültelerinde yapılan testler ile katkı maddesiz ürünleri tescillenen İşkol Çiftliği’nin ürün yelpazesinde: Yüksek polifenollü taş baskı zeytinyağı, yeşil kırma zeytin, zeytin ezmesi, kahvaltılık sos, incir reçeli, çilek reçeli, ayva reçeli, Portakal kabuğu reçeli gibi tamamı organik ve vegan ürünler bulunuyor.

Hiçbir yapay tatlandırıcı ve gıda boyası içermeyen bu ürünler uzun yıllardır iç piyasaya sunulmuyor. Avrupa ülkelerinin taleplerine yetişemediklerini dile getiren Yüksel İŞKOL sadece kendi arazilerinde yetişen ürünleri ihraç ettiklerini menşei belli olmayan ve üretim sürecini takip edemeyecekleri yağ ve zeytinleri piyasadan toplayarak ihraç etmeyi uygun bulmadıklarını belirtti.

Ceo Değil Çiftlik Çalışanı

İşkol Çiftliği Ceosu ve Doğal Eczane şirketleri kurucusu Yüksel İŞKOL renkli bir kişiliğe sahip. O yıllarda THK‘da Milli paraşütçü olan İŞKOL 1993 yılında savaş sırasında Bosna Hersek‘e yardım malzemesi taşıyan ekipte yer alıyor. Ardından doksanlı yıllarda güneydoğu da askerlik yapıyor. Eğlenceli bir dil ile anlattığı ticari başarısızlıklar ve batış hikayeleri ise bizzat kendinden canlı dinlenmeli.

Sahibi olduğu yazılım şirketinde yöneticilik yaptığı yıllarda Engelsiz Atölye ve DNA Gen Saklama Merkezi gibi farklı projelerini Türk Patent Enstitüsünde tescilletiyor.

2009 yılında babası İsmail İŞKOL un beklenmeyen vefaatı ile tüm yaşantısını değiştiriyor ve babasının ismini yaşatmak için Çiftliğe yatırım yapmaya başlıyor.

Yazılım sektöründen tamamen çıkarak bu alandaki bilgi ve birikimlerini Doğal eczane ilaç şirketine aktarıyor.

Gönüllü Kan Bağışçısı ve Türk Kızılay üyesi olan Yüksel İŞKOL tüm organlarını bağışladıktan sonra radikal bir karar alarak bedenini tıp araştırmalarında kullanılmak üzere Kadavra olarak Hacettepe Üniversitesi Anatomi Ana bilim dalı’na resmi olarak bağışlıyor.

Yılın büyük bölümünü ayağına çizmesini geçirip zeytin bahçesinde, hasatta, dolum ve paketleme ünitelerinde çalışarak geçiren Yüksel İŞKOL tarım emekçilerinin adeta manevi oğlu konumunda.

​​​​​​​

Geçen yıla kadar gelirlerinin büyük bölümünü yöre halkına yardım olarak ayıran Çiftlik yönetiminin yeni hedefi Aydın’da babalarının ismini yaşatabilecekleri bir ilköğretim okulu’nu Cumhuriyetin 100’cü yılında hizmete sunabilmek.

Pahalı kıyafetler, Lüks otomobiller, yılda bir hafta kullanılan yat, tekne sahibi olmak yerine mütevazı bir yaşam ile çok daha fazla kişiye yardım eli uzatılabileceğini aktaran çiftlik ceosu işe alım sürecinde ve birlikte iş yaptığı kişileri seçme konusunda pire için yorgan yakan biri olarak tanınıyor.

Mevsimlik emekçiler dışında beyaz yakalılar dahil 76 çalışan istihdam edilen şirketlerde ise yönetimde her çalışanın bir oy hakkı bulunuyor. Kadınların ve engelli bireylerin istihdamına önem verilen çiftlikte kadın çalışan oranı %93.

İşkol Çiftliği çalışanlarından Meltem YILDIZ; “Çiftliğin her karış toprağında emeğimiz var yurt dışından aldığımız ödülleri görünce seviniyoruz yorgunluğumuza değiyor ülkemize döviz kazandırılmasında katkımız olması gurur verici” şeklinde konuştu.

İşkol Çiftliği’nin resmi sitesi www.iskol.com.tr 2021 yılında T.C. Ticaret Bakanlığı Güvenli Site damgası almış bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir