Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nusret Cömert

İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nusret Cömert

haber haber -
45 0

İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nusret Cömert, depremde yıkılan Hatay’ın yeniden inşası için oluşturduğu “Hatay Yeniden” vizyonuyla yaşanabilir bir kent sözü veriyor.
“H’ATA’YA BORCUMUZ VAR, ÖDEYECEĞİZ”
İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nusret Cömert, depremde yıkılan Hatay’ın yeniden inşası için yerel, ulusal ve uluslararası kaynakların kullanılacağı “Hatay Yeniden” vizyonunun kentin aydınlık yarınlarının habercisi olacağını söyledi.
Hatay’da yürüttüğü sıradışı seçim kampanyasıyla dikkatleri üzerine çeken ve son günlerde yapılan kamuoyu anketlerinde istikrarlı yükselişini sürdüren Nusret Cömert, “Binlerce yıllık geçmişiyle kültürlerin buluşma noktası olan ve topraklarındaki bereketi halkıyla ve ülkesiyle paylaşan Hatay’a hizmette cömert davranacak bir yerel yönetim anlayışının tam zamanıdır.” dedi.
“Hatay Yeniden” vizyonu ile kenti yeniden inşa sürecinin, halk, yerel, ulusal ve uluslararası iş birliklerinin kararlı ve güçlü projeleriyle mümkün olabileceğini vurgulayan Nusret Cömert, bunun için gerekli planlamaları ve projeleri uzman bir ekiple tamamladıklarını söyledi. Hatay’ın yeniden inşası için tarihi bir aşamaya gelindiğine dikkati çeken Nusret Cömert, “Bu tarihi sorumluluğumun bilinciyle, birleştirici ve kaynaştırıcı bir anlayış temelinde oluşturduğumuz “Hatay Yeniden” vizyonuyla, tarihi ve kültürel dokuyu koruyarak, afetlere dirençli, müreffeh, uygar ve yaşanabilir bir şehir inşa edeceğiz” ifadesini kullandı.
“Acılarımız ve kayıplarımız büyük. Ama umudumuz daha büyük!”
İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nusret Cömert, Hatay’ın yeniden inşasının siyaset üstü bir konu olduğunu ve öncelikle Hataylıların yaşanabilir ve çağdaş bir kente kavuşması gerektiğini vurguladı.
“Depremde yıkıldık, acılarımız büyük, kayıplarımız büyük. Ama umudumuz daha büyük!” diyen Cömert sözlerine şöyle devam etti: “Deprem felaketinin memleketimizde açtığı yaraları sarmak için bireysel katkılarımı yaptım, ama elbette ki bunlar yetmez. Hatay’ımızı alt ve üst yapısıyla yeniden inşa etmek gerekiyor. Hatay’da doğmuş, hem anne hem baba tarafından 10 nesildir buranın bir öz evladı olarak, kısa bir süre önce İYİ Parti Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in adaylık davetini kabul ederek bu sorumluluğu aldım. Siyaset üstü bir iş insanıyım. Siyasi referansım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri, Atatürk milliyetçiliği, anayasamızda tanımlanan Türk Milliyetçiliği’dir. Başta Ulu Önder Atatürk ve aziz şehitlerimiz olmak üzere; Hatay’a karşı tarihi bir sorumluluğumuz ve borcumuz var. Bu borcu ödeyeceğiz.”
“Hatay için tarihi bir aşamaya geldik”
Yıkılan Hatay’ın yeniden inşası için tarihi bir aşamaya gelindiğinin altını çizen Nusret Cömert, “Bu tarihi sorumluluğumun bilinciyle; birleştirici ve kaynaştırıcı bir anlayış temelinde oluşturduğumuz “Hatay Yeniden” vizyonum için planım hazır ve nasıl yapacağımı da çok iyi biliyorum. Hatay’ı yeniden inşa ederken projeler ve finansmanı için yerel ve ulusal kaynakları değerlendireceğim, uluslararası kurum ve kuruluşların finans ve bilgi kaynaklarını harekete geçireceğim. Birleştirici ve kaynaştırıcı bir anlayışı hakim kılarak Hatay’ımız için bir koordinatör görevi yürüteceğim.” diye konuştu.
“Hatay, kültür turizminin başkenti olacak”
Hatay’ın pek çok yerinin büyük arkeolojik değere sahip olduğunu, şehri yeniden inşa ederken bu tarihi mirası koruyacağını da vurgulayan Nusret Cömert, “İlimizin tarihi alanlarını açık hava müzesine dönüştüreceğim. Oluşturacağım kültür rotalarıyla çeşitlendirilmiş turizm alt yapısıyla katma değeri en yüksek turizm çeşidi olan kültür turizmini kentimize getireceğim. Hatay’ı kültür turizminin başkenti yapacağım.” dedi.
Şehrimizde ‘Yeni Hatay’ yaşam bölgeleri oluşturacağım. ”
Hazırladığı planda Hatay’ın tarihi alanlarını ve tarım arazilerini koruyacağının altını çizen Nusret Cömert, şunları söyledi: “Bu planda Hatay’ın tarihi alanlarını ve tarım arazilerini korurken altyapısı ve üstyapısının doğru şekilde oluşturulduğu, ulaşım entegrasyonun sağlandığı, lojistik düzenlemelerinin yapıldığı, ihtiyaca uygun işyerlerinin belirlendiği, sanayi ve üretim alanlarının büyümeye elverişli olarak planlanıp hayata geçirildiği ve kent peyzajının yapıldığı güzel Hatay’ı yeniden inşa edeceğim. Şehrimizde ‘Yeni Hatay’ yaşam bölgeleri oluşturacağım. Bu yeni yaşam bölgelerinin her mahallesinde parklar, okullar, kreşler, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve spor alanları olacak. Her kesimden ve her yaştan vatandaşım için kafeler, restoranlar, kültür, sanat merkezleri ve sosyal yaşam alanları olacak. Bunları hafif raylı sistemlerle birbirine bağlayacağım.”
“Hataylıların yaşam koşullarını hızla iyileştireceğim”
Göreve gelir gelmez, projelerini hayata geçirmek için sıkı bir çalışma başlatırken çok daha acil yapılması gereken konulara öncelik vereceğini belirten Nusret Cömert, “Çadırlarda, konteynerlerde, çok zor koşullarda hayatını idame ettirmeye çalışan hemşerilerimin yaşam koşullarını iyileştirecek tedbirler alacağım. Konteynerlerde yaşayan hemşerilerimin yağan her yağmurda ıslanmamaları, sıcaktan ve soğuktan korunmalarını sağlayacak önlemler alacağım. Konteyner kent koşullarında, aş evleri, kreşler, çocuk oyun alanları, ortak eğitim ve etüt alanları ile ortak sosyal yaşam alanları oluşturacağım.” ifadesini kullandı.
“Esnaf ve zanaatkar, sağlıklı işyerlerinde hizmet verecek”
İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Nusret Cömert, İskenderun Esnaf ve Sanatkarları Odası yetkilileri ve Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK) ile de görüşerek kent ekonomisinin bel kemiğini oluşturan esnaf ve sanatkarlara yönelik projelerin de hızla uygulanacağını hatırlattı.
Esnaf ve zanaatkarların kentin ruhunu ve kimliğini temsil ettiğini belirten Cömert, “Ticaretin omurgası, ekonominin can damarı, kültürümüzün mayası esnaf ve zanaatkarımız; yıkım görüntüsünün hafızalardan silindiği, hayatın normalleştiği, haksız rekabetin önlendiği, eşit şartlarda ticari faaliyetlerini yapabildiği, altyapısı düzgün ve sağlıklı işyerlerinde hizmet verecekler. Hatayımız’ın sahip olduğu ülkemizin ve dünyanın dört bir yanına dağılmış insan kaynaklarını cezbedecek bilim ve teknoloji alanlarının oluşumu için gerekli şartları sağlayacağım.” dedi.
“Sahadayım, Hataylıları dinliyor, onların sesine kulak veriyorum”
Hataylıların kendilerini samimi olarak dinleyecek ve empati kuracak vatan evlatlarına, görev adamlarına bugün her şeyden fazla ihtiyacı olduğunu belirten Nusret Cömert, “Ben de bu misyonla Hatay için alanlardayım. Hatay’ın her bir köşesinde her kesimden hemşehrimi dinliyorum, bir şey anlatmaya çalışmıyorum. Sadece dinlemeye çalışıyorum. Bizi bu yıkımdan kurtaracak şeyin, birbirimizi iyi dinlemek ve Hataylıların geleceğine katılımcı yönetim anlayışıyla yön vermek olduğunun farkındayım. Hatay’da, esnafın da, öğrencinin de, işçinin de, memurun da, emeklinin de, sivil toplum kuruluşlarının da, meslek odalarının da, üreticinin dertleri de burada ortaklaşıyor.” dedi.
“Hatay için tünelin ucunda ışık var mı” sorusuna üç senaryo ile cevap
“Hatay Yeniden” vizyonunu detaylandırarak anlattığı toplantılarda iş insanlarının, meslek odaları yöneticilerinin ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin çok olumlu kanaatlerini belirterek kendisini kutladığını ve başarılar dilediğini vurgulayan Nusret Cömert, bu görüşmelerde kent dinamiklerinin geleceğe yönelik endişelerini, kaygılarını dile getirirken kendisine “Hatay için tünelin ucunda ışık var mı?” diye çok sorulduğunu belirtti.
Nusret Cömert, bu soruya üç senaryo ile cevap verdiğini kaydederek şöyle konuştu: “Uluslararası dev enerji şirketinde üst düzey yöneticilik yaptığım dönemde hep uzun vadeli gelecek senaryolarıyla çalıştık. Dünyadaki değişimlere göre, bütün dinamiklere göre farklı planlarla şirketi konumlandırdık. Hatay özelinde senaryolar düşünürsem üç seçenek ortaya çıkar. Birincisi, her şey şimdiki gibi kalır. Konteynerlerde hayat devam eder. TOKİ binalar yapar, evlere geçişler başlar. İşsizlik, sıkıntılar, sosyal umutsuzluk, intiharlar, kadına şiddet olayları, aile işi şiddet vakaları, vesaire vesaire devam eder… Bu birinci senaryo. Bunun adını koymam gerekiyorsa, ‘Allah Korusun’ senaryosu diyebilirim. İkincisi benim senaryom. Yani “Hatay Yeniden” vizyonumla, benim koordinatör olduğum senaryo. Çok aydınlık, çok parlak. Yani ilki cehennemse bu cennet senaryosu. Siyah ve beyaz kadar farklı görüyorum. Üçüncü senaryo ise yerinde debelenip duran ‘Adet Yerini Bulsun’ senaryosu olur. Ben Hataylı hemşehrilerimin umudu seçeceğine, sandığa gittiğinde ‘Hatay Yeniden’ diyeceğine inanıyorum.”
“Hatay, Doğu Akdeniz enerji üssüne entegre olacak”
Hataylı sanayiciler ve iş insanlarıyla birlikte, katılımcı bir anlayışla ve proje finansmanı koşullarını oluşturarak ilerleyeceğinin altını çözen Nusret Cömert, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayata geçireceğimiz projeler, şehrimiz ve ülkemiz ekonomisinin gelişimine katkıda bulunurken beraberinde istihdamı da getirecektir. Karma organize sanayi bölgeleriyle ihtisas organize sanayi bölgelerinin şehrimize kazandırılması, küçük sanayi sitelerinin kurulması için çok yönlü çalışacağız. Zengin doğalgaz rezervlerine sahip Doğu Akdeniz bölgesinin enerji üssü oluşumuna Hatay’ı entegre edeceğiz. Bütün bunları yaparken dünyamızın en büyük sorunu olan karbon salımına bağlı iklim değişikliği tehdidini dikkate alarak net karbon sıfır ilkelerini ve uygulamalarını dikkate alacağız. Hatay’ı yeniden inşa ederken projelerin finansmanı için yerel ve ulusal kaynakları değerlendirirken uluslararası kurum ve kuruluşların finans ve bilgi kaynaklarını harekete geçireceğiz. Hem bugüne hem de yarına güvenle bakacağımız Yeni Bir Hatay inşa edeceğiz. Hatay eskisinden daha iyi olacak!”
/////////
İYİ PARTİ HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
NUSRET CÖMERT KİMDİR?

Hatay’da doğdu. Hem anne hem baba tarafından on nesildir Hataylı. Makine Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Eğitimi aldı. Harvard Üniversitesi İleri Liderlik Kıdemli Akademi Üyesi. DamNus Enerji ve Yatırım A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.
1984 – 2014 yılları arasında dünyanın önde gelen bir uluslararası enerji şirketinde, aralarında genel müdürlük, icra kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı da olan üst düzey görevlerde bulundu.
Bu şirketin Londra’daki genel merkezinde doğal gaz ve enerji iş kolunda Doğu Akdeniz ülkelerinden sorumlu iş geliştirme müdürlüğü görevini yürüttü. Bu büyük enerji şirketinin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden sorumlu olarak bölgede doğal gaz pazarına girişini sağladı.
Türkiye’de doğal gaz sektörünün liberasyonuna öncülük etti. Ülkemizde ilk doğal gaz ithalat ve toptan satış şirketini kurdu ve Rusya ile dünyada özel şirket olarak ilk doğal gaz alım satım sözleşmesini imzalayarak faaliyete geçirdi.
Görev yaptığı uluslararası enerji şirketinin milli petrol şirketimiz olan TPAO ile birlikte Batı Karadeniz’in Türk karasularında ilk derin deniz sondaj faaliyetlerini ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz karasularında ilk üç boyutlu sismik faaliyetlerini, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk kaya petrolü sondaj faaliyetlerini başlattı.
Görev yaptığım öncü enerji şirketinin petrol ve doğal gaz arama alanında Orta Doğu ve Kuzey Afrika Liderlik Ekibi üyeliği, doğal gaz ve enerji alanında Avrupa Liderlik Ekibi üyeliğini yürüttü. Türkiye’nin önde gelen bazı holdinglerinde bağımsız yönetim kurulu üyelikleri ile denetim ve kurumsal yönetişim komite başkanlıklarından bulundu. Harvard Club of New York üyesi olup Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti Türkiye Fahri Başkonsolosu.
Aralarında uzun yıllar üyesi ve Enerji Grubu Başkanı olduğu Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği TÜSİAD, Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım Türk Amerikan İş Adamları Derneği TABA AmCham, Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım Petrol Platformu Derneği PETFORM, kurucu Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptığı Enerji ve İklim Değişikliği Vakfı ENIVA, Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği yaptığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK, Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptığı İstanbul Consular Corps ICC, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını Yaptığım Harvard Mezunlar Derneği, Dış Politika Enstitüsü DPE olmak üzere uzun yıllar pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif görevlerde bulundu. Yine aralarında Davos Dünya Ekonomik Forumu’nun da yer aldığı çok sayıda uluslararası konferanslarda konuşmalar, moderatörlükler ve başkanlıklar yapıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir