Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu Türkiye-Almanya Yatırım Konferansı’nda Konuştu

Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu Türkiye-Almanya Yatırım Konferansı’nda Konuştu

admin admin -
57 0

Yatırım Destinasyonu Olarak Türkiye’nin Tanıtımı Öncelikli Hedef

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde düzenlenen Türkiye-Almanya Yatırım Konferansı’nda Türkiye’nin uluslararası yatırımcılar için bir yatırım destinasyonu olarak tanıtılmasının öncelikli hedefleri olduğunu belirtti. Konferansın, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeir’in Türkiye ziyareti sonrası uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi artarken düzenlendiğini ifade etti.

Almanya Türkiye’deki Önemli Yatırımcılardan Birisi

Dağlıoğlu, Türkiye ile Almanya arasındaki yaklaşık 50 milyar dolarlık ticaret hacminin önümüzdeki yıllarda hızla büyüyebileceğini öngörerek, Almanya’nın Türkiye’deki en önemli yatırımcılardan biri olduğunu vurguladı. Almanya merkezli şirketlerin Türkiye’ye yaptığı yatırımların stok değerinin 24 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Türkiye’nin Yatırım Ortamı ve Avantajları

Dağlıoğlu, Türkiye’nin hızla büyüyen bir ekonomi olduğunu, reformlarla yatırım ortamını güncel tuttuğunu ve coğrafi konumunun küresel pazarlara erişim için avantaj sağladığını vurgulayarak, Türkiye’nin yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik ilkelerine odaklandığını aktardı.

Yeni Ekonomi Programı ve Uluslararası Yatırımcılar

Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomi programının uluslararası yatırımcılar için değer önerilerini güçlendirdiğini belirten Dağlıoğlu, finansal istikrarın öncelendiği programın uluslararası yatırımcı ilgisini artırdığını söyledi. Son aylarda artan yatırımların doğrudan realize olduğunu, uluslararası doğrudan yatırımlarda ilginin arttığını gözlemlediklerini ifade etti.

Gri Listedeki Gelişmeler ve Yatırımcı İlgisi

Dağlıoğlu, Türkiye’nin kredi notunun yükselmesi ve FATF gri listesinden çıkışının yatırımcı güvenini artırdığını belirterek, bu gelişmelerin uluslararası yatırım girişlerine olumlu etkisinin olacağını değerlendirdi.

İlgili Yazılar