Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Madenciler Derneği Başkanı: Bağımsız Denetim Modeline Geçilmeli

Türkiye Madenciler Derneği Başkanı: Bağımsız Denetim Modeline Geçilmeli

admin admin -
38 0

Maden Kazalarının Önlenmesi İçin Öneri

Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, maden facialarının önlenebilmesi için madencilerin kendi kendini denetlediği bağımsız denetim modeline geçilmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz, bu modelin Kanada’da uygulandığına dikkat çekti.

Kanada Modeli ve Denetim Süreci

Yılmaz, Kanada’da uygulanan bağımsız denetim modelinde madenci örgütlerinin oluşturduğu bir denetim şirketi aracılığıyla maden şirketlerinin standartlara uygun olarak denetlendiğini vurguladı. Denetimlerin ardından şirketlere sertifika verildiğini ve standartlara uymayanlara düzeltme süreleri verildiğini ifade etti.

Maden Kazalarının Azaltılması

Yılmaz, bu modelin Türkiye’ye uygulanması durumunda maden kazalarının hızla azalacağını savunurken, madenlerde sıkı denetimlere ve standartlara ihtiyaç olduğunu belirtti. Kendi kendini denetleyen madencilerin en iyi denetimi yapabileceğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye’de de benzer bir modelin hayata geçirilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yılmaz’dan Kanada Örneği

Yılmaz, Kanada’da uygulanan ‘Sürdürülebilir Madencilik İlkeleri’ne atıfta bulunarak, bu ilkelerin şirketlerin standartlara uyum sağlamasını zaman alsa da sonuçların olumlu olacağını belirtti.

İlgili Yazılar