Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜİK, Nisan Ayı Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı

TÜİK, Nisan Ayı Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı

admin admin -
43 0

İhracat Birim Değer Endeksi

TÜİK verilerine göre, Nisan ayında ihracat birim değer endeksi yüzde 1,9 geriledi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,1 artarken, yakıtlarda yüzde 2,8 yükseldi. Ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 4, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 2,9 azalış gözlendi.

İthalat Birim Değer Endeksi

Nisan ayında ithalat birim değer endeksi ise yüzde 0,4 artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 7 düşerken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,7 azalış, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 2,7 azalış kaydedildi. Yakıtlarda ise yüzde 6 artış yaşandı.

Miktar Endeksleri

İhracat miktar endeksi Nisan’da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,9 arttı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,3 artış görülürken, yakıtlarda yüzde 40,8 artış yaşandı. Ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 2,3 azalış kaydedildi.

İthalat Miktar Endeksi

İthalat miktar endeksi ise Nisan’da yıllık bazda yüzde 3,7 arttı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 16,2 düşerken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,4 azalış, yakıtlarda yüzde 0,7 artış, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 7,2 artış yaşandı.

Mevsim ve Takvim Etkisinden Arındırılmış Veriler

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, ihracat miktar endeksi nisanda yüzde 2,8 azalarak 150,1 olarak hesaplandı. İthalat miktar endeksi ise aynı dönemde yüzde 6,3 artarak 137,6’ya çıktı.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, Nisan’da 2 puan azalış göstererek 86 olarak kayıtlara geçti.

İlgili Yazılar