Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TİM, Haziran Ayı İhracat Verilerini Açıkladı

TİM, Haziran Ayı İhracat Verilerini Açıkladı

admin admin -
38 0

Türkiye’nin İhracat Rakamları

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Türkiye’nin haziran ayı ihracatı 18,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2024’ün ilk yarısındaki toplam ihracat 125,4 milyar dolara, 12 aylık ihracat ise 257,8 milyar dolara ulaştı.

En Çok İhracat Yapan Sektörler

Otomotiv sektörü haziranda 2,6 milyar dolarlık ihracatla ilk sıradaki yerini korudu. Otomotivi, 2,3 milyar dolarla kimya ve 1,3 milyar dolarla çelik sektörü takip etti.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin Açıklamaları

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, “İhracat haziran ayında takvim etkisiyle %10,6 geriledi” dedi. Gültepe ayrıca, 6 aylık ihracatta %2, 12 aylık ihracatta ise %2,5’lik bir artış yaşandığını belirtti.

En Çok İhracat Yapan 5 İl

İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir, en çok ihracat yapan iller oldu. Hizmet İhracatçıları Birliği’nin çalışmasına göre haziranda hizmet ihracatının 8,7 milyar dolar civarında gerçekleşeceği öngörülüyor.

İhracat Verilerinde AB Ülkeleri

Gültepe, en çok ihracatın Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak’a yapıldığını belirterek, AB’nin payının haziranda %43,9 düzeyinde gerçekleştiğini vurguladı. Gültepe, AB pazarında firmalara avantaj sağlayacak konularda öncülük ettiklerini söyledi.

Geçen ay 906 firma ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Bu firmaların ihracata 91 milyon dolar katkı sunduğu belirtildi. İhracat ailesinin çatı kuruluşu olarak, ihracatçıların taleplerini Bakan Şimşek’e ilettiklerini ifade etti.

İlgili Yazılar