Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İİT Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Ticaret Müzakereleri Komitesi 3. Bakanlar Toplantısı’nda Konuştu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İİT Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Ticaret Müzakereleri Komitesi 3. Bakanlar Toplantısı’nda Konuştu

admin admin -
50 0

“İsrail İnsanlıklarını Kaybetti”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İİT Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Ticaret Müzakereleri Komitesi 3. Bakanlar Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 42 ülkeden katılım olduğunu belirtti. Bolat, İsrail’in Gazze ve Refah’ta gerçekleştirdiği katliamlara değinerek, “İsrail insanlıklarını kaybetti. Gazze, zaten açık hava hapishanesi olan bir yerken, devasa bir kadın ve çocuk mezarlığına dönüştü.” dedi.

İslam Dünyasının Filistin Desteği

Bolat, İslam dünyasının Filistin’e desteğini net bir şekilde ortaya koyduğunu vurgulayarak, İsrail’in saldırılarını durdurması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması gerektiğini belirtti. Bolat, Türkiye’nin İsrail ile ticareti durdurduğunu hatırlatarak, Filistin’e desteklerinin devam edeceğini ifade etti.

İİT Üye Ülkeleri Arasındaki Ticaret Oranı

Bakan Bolat, son 5 yılda İİT üye ülkeleri arasındaki ticaret oranının yüzde 20 civarında seyrettiğini belirtti. Bu durumun, İİT’nin belirlediği hedeflere ulaşılamadığını gösterdiğini ifade eden Bolat, yeni eylem planlarında daha yüksek hedefler belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Tercihli Ticaret Anlaşmaları

Bolat, ülkeler arasındaki ticareti artırmak için en önemli aracın Tercihli Ticaret Anlaşmaları olduğunu belirterek, mevcut anlaşmaların üye ülkeler için yeterince cazip olmadığına dikkat çekti. Gelecekteki istişare süreçlerinde tüm üye ülkelerin katılımının önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar