Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Petrol Üretim Kesintileri OPEC+ Toplantısında Gündemde

Petrol Üretim Kesintileri OPEC+ Toplantısında Gündemde

admin admin -
52 0

OPEC ve OPEC+ Ülkeleri Üretim Kesintilerini Görüşmek İçin Toplanıyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, pazar günü yapacakları toplantıda, haziran sonuna kadar uygulanan günlük 2,2 milyon varillik üretim kesintisinin yıl sonuna kadar uzatılmasını ele alacak. Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları, 2 Haziran’da video konferans yoluyla bir araya gelecekler.

Piyasalar Toplantıdan Üretim Kesintileriyle İlgili Karar Bekliyor

OPEC+ grubunun mevcut durumda günlük 5,86 milyon varil arz kesintisi yaptığı hesaplanıyor. Toplantıda, üye ülkelerin günlük 2,2 milyon varillik üretim kesintisinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağı belirlenecek. Bu karar, küresel petrol piyasasında belirleyici etkiye sahip olacak ve petrol fiyatlarını etkileyebilecek.

Üretim Kapasitesi Tartışmaları Yeniden Gündeme Gelebilir

Londra merkezli ADM Investor Services International Baş Ekonomisti ve Küresel Stratejisti Marc Ostwald, toplantıdan çıkacak kararların diğer üretim kesintileri üzerinde etkili olacağını belirtti. Üye ülkeler arasında üretim kapasitesi konusunda fikir ayrılıklarının olduğunu vurgulayan Ostwald, bu durumun toplantıda tartışmalara yol açabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar