Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Reform Paketi Hazırlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Reform Paketi Hazırlıyor

admin admin -
55 0

Bakanlık, Vergi Adaletini Güçlendirmek İçin Yeni Düzenlemeler Üzerinde Çalışıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan reform paketi, vergi adaletinin güçlendirilmesi ve sermayeye yönelik vergi düzenlemelerini içeriyor. Paket, Orta Vadeli Program hedefleri doğrultusunda şekillendirildi ve vergide adalet ve etkinlik vurgusuyla oluşturuldu.

Yeni Reform Paketinde Neler Var?

Bakanlık tarafından hazırlanan reform paketinde vergi adaletinin güçlendirilmesi, sermayeye yönelik vergi uygulamaları ve doğrudan vergilerin payının artırılması gibi düzenlemeler yer alıyor. Paket, TBMM’ye sunulacak ve yasalaşması bekleniyor.

Pakette Öne Çıkan Başlıklar

  • Çok Uluslu Şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi Uygulaması: Küresel asgari kurumlar vergisi modeline geçilmesi planlanıyor. Yüksek cirolu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki faaliyetleri vergilendirilecek.
  • Yerel Asgari Kurumlar Vergisi ve Asgari Gelir Vergisi Modeli: Doğrudan vergilerin payının artırılması için yeni modeller getirilecek.
  • Asgari Gelir Vergisi Uygulaması: Gerçek usulde vergilendirilen kazançlara asgari gelir vergisi uygulanacak. Yeni bir vergi modeli oluşturulacak.
  • YİD ve KÖİ Projelerine Vergi: Yap-işlet-devret ve kamu-özel işbirliği projelerinden elde edilen kazançlara artırılmış kurumlar vergisi uygulanacak.

Bakanlık, vergi adaletinin güçlendirilmesi ve dolaysız vergilerin payının artırılmasına yönelik olarak bu düzenlemelerle reform paketini şekillendiriyor.

İlgili Yazılar