Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Paketi ile Kayıt Dışılıkla Mücadeleyi Güçlendiriyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Paketi ile Kayıt Dışılıkla Mücadeleyi Güçlendiriyor

admin admin -
39 0

Vergi Paketi ile Yapılan Değişiklikler

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışılıkla mücadele faaliyetlerini yasal düzenlemelerle güçlendirmek ve gönüllü uyumu artırmak amacıyla vergi paketi hazırladı. Bu paketle vergi incelemeleri ve saha denetimleri aralıksız sürdürülmeye devam edecek.

Günlük Hasılat Üzerinden Kontrol

Özellikle hizmet işletmelerinde günlük hasılat tespitlerinden yola çıkılarak yıllık hasılat kontrol edilecek. Mükellefler, beyan ettikleri hasılat ile yapılan yoklamalar arasındaki farklara dikkat etmek zorunda kalacak.

Tevkifat Kapsamı Genişliyor

Gelir ve kurumlar vergisinde ticari kazançlarda tevkifat uygulaması genişletilecek. Özellikle hizmet sektörü ve elektronik ticarette tevkifatın daha yaygın hale getirilmesi hedefleniyor.

Cezalar Artıyor

Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında artış öngörülüyor. Fatura verilmemesi durumunda uygulanan cezaların miktarları da artacak.

Kayıt Dışı Çalışanlara Verilen Cezalar Yükseliyor

Kayıt dışı faaliyetlerde vergi ziyaı cezalarının artırılması planlanıyor. Ayrıca, banka hesaplarını başkalarına kullandıranlara özel usulsüzlük cezaları da artacak.

Elden Kira Ödemelerine Yaptırım Getiriliyor

Meskenlerini kiralayanların elden aldığı kira bedellerine ilişkin özel usulsüzlük cezaları gelecek. Kiracıların da ödemelerini elden yaptıklarını bildirmeleri durumunda ceza kesilmeyecek.

Bu yeni vergi paketi yasalaşırsa kayıt dışılıkla mücadelede ciddi adımlar atılması ve vergi kaçakçılığının önlenmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar