Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fransa’da Beklenen Erken Seçim ve İstikrarsızlık Endişesi

Fransa’da Beklenen Erken Seçim ve İstikrarsızlık Endişesi

admin admin -
45 0

Fransa’nın Geleceğindeki Belirsizlik

Fransa’da 30 Haziran’da yapılacak erken seçim sonrasında ülkenin uzun süreli bir istikrarsızlık dönemine girmesi bekleniyor. Anketler, aşırı sağ Ulusal Birlik partisinin önde gittiğini gösterirken aşırı solun temsilcisi olan Yeni Halk Cephesi ikinci sırada yer alıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi ise üçüncü sırada bulunuyor.

Borç Krizi Uyarısı

Analizlere göre, Fransa’da kamu borcunun GSYİH’ye oranı %110’a ulaşırken bütçe açığı GSYİH’nin %5,5’ine ulaşmış durumda. Bu durumda hem aşırı sağ hem de aşırı sol partilerin harcama artışları ve vergi kesintileri konusunda kararlı bir tutum sergilediği ve mali sorunları daha da derinleştirebileceği belirtiliyor.

Rusya Karşısında Avrupa İstikrarına Zarar

Fransa’nın Euro para birimini kullanması ve AB içerisinde kalması önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Ancak aşırı sağ ve aşırı solun Avrupa karşıtı tavırları ve AB’ye karşı şüphecilikleri, Fransa’nın mali sorunlarında Almanya ve AB’nin yardımına güvenemeyeceği endişelerine yol açıyor.

Sağ İktidarın Olası Etkileri

Analizlere göre aşırı sağ RN’nin seçimi kazanması durumunda Fransa’nın Brüksel’e karşı çıkabileceği ve milliyetçi politikalara yönelebileceği belirtiliyor. Ancak ekonomik krizle beraber AB ülkeleriyle bir çatışmaya girmenin RN’yi uzlaşmaya zorlayabileceği de vurgulanıyor. RN’nin Euro’dan çıkma düşüncesinin ise sessizce terk edildiği hatırlatılıyor.

İlgili Yazılar