Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Engellilere Yönelik ÖTV’siz Araç Alma Hakkı Tehdit Altında

Engellilere Yönelik ÖTV’siz Araç Alma Hakkı Tehdit Altında

admin admin -
35 0

Yeni Vergi Paketinde Engellileri Endişelendiren Değişiklikler

İktidarın hazırladığı yeni vergi paketi taslağında, engellilere sağlanan ÖTV’siz araç alma hakkının tümden iptal edilmesi öngörülüyor. Taslak, engellilere araç alımında önemli değişiklikler içeriyor.

Engellilerin ÖTV’siz Araç Alma Hakkı Kaldırılıyor

Vergi paketi taslağına göre, engellilere sağlanan ÖTV’siz araç alma hakkı tamamen kaldırılacak. Engellilerin araç almak istemeleri durumunda artık Gelir İdaresi Başkanlığı’na değil, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurması gerekecek.

Yoksul Engellilere Destek Ancak Diğer Haklardan Feragat Şartı

Çok yoksul olduğunu belgeleyen engellilere araç alım desteği sağlanacak ancak bu destek alındığı takdirde yoksul engellilerin diğer yardımları kesilecek. Bu durum, engelliler arasında endişeye neden oluyor.

Engellilerin ÖTV’siz Araç Alma Hakkının Kısıtlanması İki Alternatifli Olarak Sunuluyor

İktidarın TBMM’ye getireceği vergi paketinde, engellilerin ÖTV’siz araç alımının sınırlandırılması için iki alternatifli madde bulunuyor. Birinci alternatifte 10 yıldan 1 yıla düşürme, mirasçılardan vergi alınması gibi maddeler yer alırken ikinci alternatifte ÖTV’siz araç alma hakkının tümden kaldırılması öngörülüyor.

Engellilerin Endişeleri Büyüyor

Anadolu Engellileri Birleştirme Derneği Başkanı Burhan Gümrükçü, yeni düzenlemeyi savurganlık olarak nitelendirerek engellilerin araç alma hakkının yok edildiğini belirtiyor. Gümrükçü, yeni düzenlemenin yoksul engellileri daha da zor durumda bırakabileceğine dikkat çekiyor.

İlgili Yazılar