Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Danimarka, Hayvanların Saldığı Gazlar İçin Vergi Getiriyor

Danimarka, Hayvanların Saldığı Gazlar İçin Vergi Getiriyor

admin admin -
38 0

Danimarka’nın İlk Olacak

Danimarka Vergilendirme Bakanı Jeppe Bruus, hükümetin çiftçiler, endüstri ve sendika temsilcileriyle inek, koyun ve domuzların saldığı gazlardan vergi alınması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. Bruus, bu vergilendirmenin dünyada bir ilk olacağını belirtti.

Hedef Yüzde 70 Azalma

Bruus, Danimarka’nın sera gazı emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 70 azaltmayı hedeflediğini açıkladı. Vergilendirme kapsamında 2030 yılı itibariyle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerden karbondioksit eşdeğeri emisyonların tonu başına 300 kron (43 dolar) vergi alınacak. Bu miktar, 2035 yılına kadar 750 krona (108 dolar) yükselecek.

Tarım Sektörü İçin Kullanılacak

Danimarka’daki düşünce kuruluşu Concito’ya göre, vergiden elde edilecek gelirin tarım sektörünün yeşil dönüşümünü desteklemek ve çiftçiler için yeni teknolojilerle teşviklerin sağlanması amacıyla kullanılacağı belirtildi. Concito’nun baş ekonomisti Torsten Hasforth, verginin sektörün emisyonları azaltacak çözümler aramasını teşvik etmek için olduğunu vurguladı.

Yeni Zelanda Örneği

Yeni Zelanda’da benzer bir yasa 2025’te yürürlüğe girmek üzere kabul edilmiş ancak çiftçilerin eleştirileri ve hükümet değişikliği sonrası yasa yürürlüğe konmamıştı.

Metan Gazı Salınımı ve BM Hedefi

Metan gazı emisyonu, fosil yakıtlar, çöp ve atıklar ile hayvancılıktan kaynaklanıyor. Birleşmiş Milletler (BM), küresel sıcaklık artışının kontrol altında tutulabilmesi için 2050 yılına kadar karbon salımının sıfıra indirilmesi gerektiğini belirtiyor.

İlgili Yazılar