Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Enflasyon ve Ekonomi Hakkında Konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Enflasyon ve Ekonomi Hakkında Konuştu

admin admin -
28 0

Enflasyonla Mücadele ve Ekonomik Hedefler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV’de yaptığı açıklamada enflasyonla mücadelede atılan adımlara değindi. Yılmaz, enflasyonun yıl sonunda yüzde 38’ler seviyesine gerileyerek, 2026’da yüzde 10’un altına düşeceğini belirtti. Üretim ağırlıklı büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, kısa vadede enflasyonla büyüme arasında tartışmalar olabileceğini ancak orta vadede bu hedefler arasında çelişki olmadığını vurguladı.

Kamu Bankaları ve Vergi Düzenlemeleri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Kamu Katılım Bankaları’nın (KKM) geçici bir düzenleme olduğunu ve görevini tamamlayarak adım adım bu süreçten çıkıldığını belirtti. Vergi düzenlemelerine ilişkin olarak enflasyonu artırmayacak, kayıt dışılığı azaltacak şekilde adımlar atacaklarını açıkladı. Borsada işlem vergisi konusundaki spekülasyonlara da değinen Yılmaz, henüz resmi bir açıklama yapılmadan söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yeni Anayasa ve Sivil İrade

Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin darbe sonrası hazırlanan anayasasının vesayetçi bir anlayışı yansıttığını belirtti. Türkiye’nin artık sivil iradeyle oluşturulmuş bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Yılmaz, diğer partilerle birlikte yürütülen sürecin toplumun genel kabul görmesi ve başarılı olması temennisinde bulundu.

İlgili Yazılar