Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çinli Otomotiv Devi BYD, Türkiye’de Yatırım Yapıyor

Çinli Otomotiv Devi BYD, Türkiye’de Yatırım Yapıyor

admin admin -
40 0

Çinli BYD, Türkiye’de Dev Yatırım

Çinli otomotiv devi BYD, Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kuracak. Ayrıca, mobilite teknolojilerine yönelik AR-GE merkezi de kurulacak.

Çin’in Otomotiv Dünyasındaki Yükselişi

Çin, agresif bir şekilde otomotiv sektörüne girerek Batı ülkelerinde önemli bir oyuncu haline geldi. BYD’nin Türkiye’ye yatırım yapması, ülkenin 27 yıl sonra ilk dış yatırımını oluşturuyor.

Yatırımın Küresel Ticarete Etkisi

Çinli bir firmanın Türkiye’ye yapacağı yatırımın küresel ticarete de etkisi olacak. Bu yatırım, iç pazarı ve Avrupa’yı da etkileyecek potansiyele sahip.

Türkiye’nin Kararlı Hamlesi

Türkiye, Çinli şirketlere getirilen ek vergiler ve alınan önlemlerle iç pazarını koruma altına alıyor. BYD’nin yatırımıyla Türkiye-Çin dış ticaret dengesizliği de göz önünde bulundurularak doğru bir adım atılmış olacak.

BYD’nin Yatırımının Etkileri

BYD’nin yatırımı Türkiye’deki yerel markaları olumsuz etkileyebilirken, diğer Çinli markalar için pozitif bir motivasyon olabilir. Türkiye’nin pazar büyüklüğünü koruması ve yerli üreticileri desteklemesi gerekebilir.

İlgili Yazılar