Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin, Türkiye’nin Ek Vergi Kararına Tepki Gösterdi

Çin, Türkiye’nin Ek Vergi Kararına Tepki Gösterdi

admin admin -
43 0

Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye’ye Tepki Gösterdi

Çin, Türkiye’nin Çin’den ithal edilen tüm yakıt tiplerindeki binek araçlara ek vergi getirmesine karşı çıktı. Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin ek vergi kararına şiddetle karşı çıktıklarını belirtirken, ayrımcı tarifelerin kaldırılması çağrısı yaptı. Açıklamada, Çinli firmaların haklarını savunmak için gerekli tüm eylemlerin yapılacağı vurgulandı.

Türkiye’nin Aldığı Ek Vergi Kararı

Türkiye, Çin’den ithal edilen binek araçlara ek vergi kararı almıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40’lık vergi, tüm yakıt tiplerindeki araçlar için de uygulanmaya başlanacak. Bu ek vergi, mevcut yüzde 10’luk gümrük vergisine ek olarak uygulanacak ve üzerine ÖTV ve KDV eklenecek. Ayrıca, Çin menşeli araçlarda en düşük gümrük vergisi 7 bin dolar olarak belirlendi.

Özetle

Çin, Türkiye’nin Çin’den ithal edilen binek araçlara getirdiği ek vergi kararına tepki gösterdi. Türkiye’nin aldığı ek vergi kararıyla ilgili Çin Ticaret Bakanlığı, ayrımcı tarifelerin kaldırılması çağrısı yaparak Çinli firmaların haklarını savunacaklarını belirtti. Bu kararın ardından Türkiye’den Çin’e yanıt bekleniyor.

İlgili Yazılar