Sağlık

Vücut Ağrısının Nedenleri

Vücut Ağrısının Nedenleri Yaşam tarzı faktörleri Stres: Sürekli stresli bir yaşam tarzı, vücudu yorgunluğa yatkın hale getirir ve yıpranmayı artırır. Kişi zayıflayabilir ve bağışıklık tepkisinin azalması nedeniyle enfeksiyon riski artabilir…

Vücut Ağrısının Nedenleri

Vücut Ağrısının Nedenleri

Yaşam tarzı faktörleri

  1. Stres: Sürekli stresli bir yaşam tarzı, vücudu yorgunluğa yatkın hale getirir ve yıpranmayı artırır. Kişi zayıflayabilir ve bağışıklık tepkisinin azalması nedeniyle enfeksiyon riski artabilir. Bütün bunlar hastanın vücut ağrılarına neden olabilir. Stresin ayrıca gerilim tipi baş ağrıları, sert ve ağrılı omuzlar vb. gibi diğer kas ağrılarına da neden olduğu bilinmektedir.
  2. Ağır egzersiz: Yoğun bir tam vücut egzersiz seansı kasları ağrılı ve yorgun bırakabilir. Ağrıyan kaslar ağrıya neden olur. Çok sayıda kas tutulduğunda, tüm vücutta ağrıya neden olabilir.
  3. Uyku eksikliği: Vücut için yaklaşık 6 ila 8 saat uyku gereklidir. Uyurken vücut enerji kaynaklarını yeniler ve sizi tazeler. Uyku eksikliği vücudun genel sağlığını bozabilir.
  4. Dehidrasyon: İnsan vücudu yaklaşık %70 sudan oluşur. Yeterince su içmediğinizde veya tükettiğinizden daha fazla su kaybettiğinizde (ishal gibi), vücudunuzdaki su stoku tükenir. Tüm bu faktörler kendinizi yorgun ve ağrılı hissetmenize neden olabilir.
  5. Beslenme eksiklikleri: Sağlıklı ve dengeli beslenmezseniz, beslenme yetersizliği riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kalsiyum, D vitamini, B vitamini kompleksi, demir ve potasyum gibi temel besinlerin eksikliği vücudunuzun zayıf, yorgun ve ağrılı hissetmesine neden olabilir.
  6. İlaçlar: Statinler (lipit düşürücü ilaç) veya birkaç tansiyon düşürücü ilaç gibi bazı ilaçların vücut ağrılarına neden olduğu bilinmektedir.

Çoğumuz stresin ruh halimiz, duygularımız ve davranışlarımız üzerindeki etkilerinin farkındayız. Bununla birlikte, stresin vücudun temel organları ve sistemleri üzerindeki olumsuz etkisi hakkında çok az şey bilinmektedir. İşte stresin vücut üzerindeki etkileri ve farklı organların strese nasıl tepki verdiği hakkında kısa bir bilgi.

Ayrıca bakınız: https://www.hastalarsoruyor.com/

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL