Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Uykunun Öğrenme ve Hafıza Üzerindeki Etkileri Yeniden Değerlendirildi

Uykunun Öğrenme ve Hafıza Üzerindeki Etkileri Yeniden Değerlendirildi

admin admin -
22 0

Uykunun Hafıza ve Öğrenme Süreçlerindeki Rolü Yeniden İncelendi

Daha önce yapılan çalışmalarda, **şekerlemenin hemen ardından** ve **uzun uyanıklık ya da uyku yoksunluğu periyotlarının** sonrasında düzenlenen hafıza performansı testleriyle uykunun hafıza ve öğrenmede oynadığı kritik öneme sahip rol ve yeni deneyimlerin istikrarlı anılara dönüşmesindeki etkisi sınanmıştı.

Uykunun Dinlenmeden Önceki Etkisi İncelendi

Hakemli dergi Nature’da yayımlanan yeni çalışma, uykunun dinlenmeden hemen önce deneyimlenen bir soruna dair “yeni bir kavrayış” kazanılmasına yardımcı olup olmadığını da inceliyor. Araştırmacılar, sıçanları iki ucunda ödül olan yükseltilmiş bir parkurda ileri geri koşmaları için eğitti ve bu süreçte hipokampüslerindeki nöronların nasıl “sıçradığını” gözlemledi.

Uykudaki Nöral Aktivite ve Labirentte Gezinme Yeteneği Arasındaki İlişki

Araştırmacılar, uyuyan sıçanların **nöral aktivitesinin**, uyandıktan sonra labirentle nasıl başa çıkacaklarını bir dereceye kadar öngördüğünü buldular. Uyandıktan sonra sıçanların labirentte daha iyi gezinmelerini sağlayacak şekilde nöronların hareket ettiği gözlemlendi. Bu da kemirgenlerin sadece labirentte ziyaret ettikleri yerler hakkında rüya görmediği, aynı zamanda gidebilecekleri potansiyel yeni rotalar üzerinde de çalıştığı anlamına geliyor.

Uyku ve Mekansal Ayarlama Arasındaki Dinamik İlişki

Araştırmacılar, bu tür uzamsal ayarlamanın uykunun kilit rol oynadığı dinamik bir süreç gibi göründüğünü belirtiyor. Çalışmanın eş yazarı Caleb Kemere, uykunun öğrenilen bilgilerin işlenmesinde ve mekansal temsillerin oluşturulmasında önemli bir rol oynadığını vurguluyor. Bulgular, beynin uyku sırasında henüz keşfedilmemiş birçok yolla şekilleniyor olabileceğini düşündürüyor.

İlgili Yazılar