Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Zirvesinden Ukrayna ve Rusya Kararları

NATO Zirvesinden Ukrayna ve Rusya Kararları

admin admin -
17 0

NATO Üyeleri Ukrayna’ya Askeri Yardım Taahhüdünde Bulundu

NATO’nun Washington D.C.’de gerçekleşen zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda, ittifakın Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonunu desteklemeye devam edeceği belirtildi. Müttefikler, gelecek yıl içinde Ukrayna’ya asgari 40 milyar avroluk askeri yardım finansmanı sağlamayı planladı.

Ukrayna’ya NATO Üyeliği İçin Davet Gönderilmesi Onaylandı

Bildirgede, müttefiklerin Ukrayna’yı NATO’ya katılma daveti göndermeye karar verdiklerinde ve belirlenen koşullar sağlandığında, bu adımın atılacağı teyit edildi. Ayrıca, Ukrayna’nın güvenlik düzenlemelerini seçme ve kendi geleceğine karar verme hakkının desteklendiği ifade edildi.

Rusya’nın Ukrayna’daki Rolü Kınandı

Bildirgede, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın tek sorumlusu olduğu vurgulanarak, Rusya’nın insan hakları ihlalleri ve savaş suçları konusundaki cezasızlığına karşı çıkıldı. Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kolaylaştıran herkes kınandı.

Çin’in Ukrayna’daki Rolü Eleştirildi

Çin’in Ukrayna’daki durumu kötüleştirdiği ve Rusya’nın çabalarını desteklediği belirtilen bildirgede, Çin’in Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik tehdit oluşturduğu belirtildi. Çin’e, Ukrayna’daki mücadeleye desteği durdurması çağrısı yapıldı.

Terörle Mücadele ve Bölgesel İstikrar

Bildirgede, NATO’nun terörle mücadele konusundaki kararlılığının vurgulanması ve Batı Balkanlar ile Karadeniz bölgesinin stratejik önemi üzerinde duruldu. Bölgesel barış ve güvenliğin desteklenmesi amacıyla siyasi diyaloğun ve işbirliğinin geliştirileceği belirtildi.

ABD’ye ev sahipliği için teşekkür edilirken, 2025’te Hollanda’da gerçekleşecek zirvenin ardından bir sonraki zirvenin Türkiye’de yapılacağı duyuruldu.

İlgili Yazılar