Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçiminde İkinci Tur Sonuçları Bekleniyor

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçiminde İkinci Tur Sonuçları Bekleniyor

admin admin -
25 0

İran’da Seçim Merkezi Sözcüsü Açıklama Yaptı

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, seçimlerin ikinci turuyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Yerel saatle 08.00’de başlayan ve 18.00’de sona ermesi gereken oy kullanma süresinin üç defa uzatılarak 24.00’te sona erdiğini duyurdu. İslami, seçim merkezlerinin kapılarının kapatıldığını ve sadece içeride kalanların oy kullanmaya devam edebileceğini belirtti.

Oy Verme Süresi 16 Saate Uzatıldı

Cumhurbaşkanı seçiminde oy verme süresi önce 20.00’ye, sonra 22.00’ye ve en sonunda 24.00’e kadar uzatılarak toplamda 16 saat sürdü. İlk turdaki gibi çok daha fazla seçmenin oy kullanmak için seçim merkezlerine akın ettiği gözlendi.

Seçimde Yarışan Adaylar ve Beklentiler

Reformist aday Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili arasında geçen yarışın sonuçları, gece yarısı ilk verilerle açıklanacak. Kesin sonuçların ise yarın öğleden önce duyurulması bekleniyor.

Adaylara Yapılan Uyarı

Öte yandan Anayasayı Koruyucular Konseyi Sözcüsü Hadi Tahannazif, resmi sonuçlar açıklanmadan adayların veya temsilcilerinin seçim sonuçları hakkında herhangi bir açıklama yapmamaları gerektiğini belirtti. Tahannazif, “Resmi sonuçlar dışında açıklanan hiçbir veri bizim açımızdan geçerli değildir.” uyarısında bulundu.

İlgili Yazılar