Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İngiltere’de Parlamento Seçimleri Başladı

İngiltere’de Parlamento Seçimleri Başladı

admin admin -
23 0

Avam Kamarası Üyeleri Belirleniyor

Yaklaşık 50 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, Parlamentonun seçimle başa gelen kanadı olan Avam Kamarası üyelerini belirlemek için oy verme işlemi tamamlandı.

İlk Sonuçlar Yakında Açıklanacak

Toplamda 4 bin 515 adayın 650 sandalyeli Avam Kamarası’na girmek için yarıştığı seçimde, ilk sonuçlar birkaç saat içinde belli olmaya başlayacak. Sandık çıkış anketi ise oy verme işleminin sona ermesinden kısa bir süre sonra açıklanması bekleniyor.

Anketler İşçi Partisi’nin Önde Olduğunu Gösteriyor

Araştırma firmalarının seçim öncesi yaptığı anketlerde ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin açık ara farkla önde olduğu ve iktidardaki Muhafazakar Parti’nin hezimet yaşayacağı öngörülüyor. İşçi Partisinin 400’ün üzerinde sandalye kazanması beklenirken, Muhafazakar Parti’nin sandalye sayısının 100’lere kadar gerileyeceği tahmin ediliyor.

Filistin Yanlısı Bağımsız Adaylar da Yarışıyor

Seçimde, Filistin yanlısı bağımsız adaylar da parlamentoya girmek için yarışıyor. Bu adaylar arasında Nelson Mandela’nın Güney Afrika’daki ilk seçiminde meclise giren Yahudi kökenli Andrew Feinstein da bulunuyor. Feinstein, seçimin favorisi İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer’la aynı seçim bölgesinde yarışıyor ve Starmer’ın başbakan olmasını engellemeyi amaçlıyor.

Erken Seçim Tarihi Belli Oldu

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, bu yılın ikinci yarısında yapılması planlanan erken seçimin tarihinin 4 Temmuz olduğunu belirtmişti.

İlgili Yazılar