Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Husiler Tarafından Üretilen “Tufan 1” Taarruz Botu Görüntülendi

Husiler Tarafından Üretilen “Tufan 1” Taarruz Botu Görüntülendi

admin admin -
33 0

Husilerin El-Mesira Televizyonunda Yayımlanan Haber

Husilere bağlı “El-Mesira” televizyonunda yayımlanan haberde, **Husiler tarafından üretildiği** belirtilen “**Tufan 1**” adlı taarruz botunun görüntülerine yer verildi.

“Tufan 1” Taarruz Botunun Özellikleri

Görüntülerde, botun **150 kilo ağırlığında**, **35 deniz mili hız** yapabilen ve **harp başlığı** taşıyan bir taarruz botu olduğu belirtildi. Yüksek manevra ve gizlenme kabiliyetine sahip olduğu ifade edilen botun, **yakın mesafeden sabit ve hareketli deniz hedeflerine saldırı yapabildiği** kaydedildi.

Husilerin Eylemleri ve Kızıldeniz’deki Durum

Kızıldeniz’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle **31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor**. Bazılarına da **insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor**.

Husilerin eylemleri nedeniyle **çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı**. **ABD**, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle **18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu”** adında çok uluslu **”deniz görev gücü”** oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere’nin Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine **Husiler, bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu**.

İlgili Yazılar