Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hamas ve İsrail Arasında Ateşkes Görüşmeleri Devam Ediyor

Hamas ve İsrail Arasında Ateşkes Görüşmeleri Devam Ediyor

admin admin -
28 0

Hamas ve Mısır Yetkilileri, Ateşkes Görüşmelerinde İlerleme Kaydedildiğini Belirtti

Bir Hamas yetkilisine ve Mısırlı bir yetkiliye göre, Hamas’ın “kalıcı ateşkese” ilişkin görüşmelerde diğer aşamalarda müzakere etmeye hazır olduğu bildirildi. Associated Press’e göre, Washington’un önerdiği aşamalı anlaşma çerçevesinde altı haftalık “tam ve eksiksiz” bir ateşkes planlanıyor.

Serbest Bırakılacak Esirler ve Evlerine Dönme İmkanı

Ateşkes planının ilk aşamasında, Gazze’de tutulan İsrailli yaşlı, hasta ve kadın esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail hapishanelerinde alıkonulan yüzlerce Filistinlinin serbest bırakılması öngörülüyor. Bunun yanı sıra, ateşkes sürecinde İsrail güçlerinin Gazze’nin yoğun nüfuslu bölgelerinden çekilmesi ve yerinden edilmiş Gazzelilerin kuzey bölgelerindeki evlerine dönmelerine izin verilmesi planlanıyor.

Gelecek Aşamalar ve Esir Takası

Görüşmelerde, sivil veya asker erkek esirlerin serbest bırakılmasını öngören ikinci aşamanın şartları da ele alınacak. Bu aşamada, İsrail’in daha fazla Filistinli esiri serbest bırakması bekleniyor. Son aşamada ise, ölenlerin cansız bedenlerinin iadesi ve yıllar sürecek bir yeniden inşa projesinin başlatılması gibi konular ele alınacak.

Hamas Yetkilisi: “Garantilerin Kağıt Üzerinde Olmasını İstiyoruz”

Hamas yetkilisi, ateşkes anlaşmasına onay vermenin, savaşın devam etmeyeceği ve kalıcı bir ateşkes sağlanana kadar müzakerelerin devam edeceği yönünde “sözlü taahhütler ve garantiler” aldıktan sonra geldiğini belirtti. Hamas temsilcisi, “Artık bu garantilerin kağıt üzerinde olmasını istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Dolaylı müzakere sürecinde, ABD Başkanı Biden’ın sunduğu ateşkes önerisi ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun açıklamaları da dikkat çekiyor. İki taraf arasındaki müzakerelerin geleceği ve ateşkesin detayları, önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

İlgili Yazılar