Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hamas, İsrail ve ABD Planlarını Eleştirdi

Hamas, İsrail ve ABD Planlarını Eleştirdi

admin admin -
30 0

Hamas’tan İsrail ve ABD’ye Sert Tepki

Hamas tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki canice saldırıların ardından, Filistin halkının siyasi geleceğiyle ilgili İsrail hükümeti ve ABD yönetiminin planları sert bir dille eleştirildi.

Filistin Halkının Kararlılığı

Açıklamada, “faşist İsrail hükümetinin başarısızlık ve hayal kırıklığı yolunu takip etmedeki ısrarı” şeklinde değerlendirilen planların Filistin halkının kararlılığı ve iradesi karşısında başarısız olacağı vurgulandı. Filistin halkının kaderi ve Gazze’nin geleceği, Filistinliler tarafından belirlenecek, başkaları tarafından değil.

İsrail’in Gazze’yi İşgali

İsrail’in Gazze’yi işgalinde yaşanan çatışmalarda, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yapılan sürekli ihlallere karşı İsrail’e karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı düzenledi.

Ölü ve Yaralıların Artışı

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda, en az 37 bin 658 Filistinlinin öldüğü, 86 bin 237 kişinin yaralandığı belirtildi. İsrail ordusuna göre, çatışmalarda 665 asker hayatını kaybetti.

Çatışmalara Ara Verildi

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te verilen 4 günlük insani ara, daha sonra 3 gün daha uzatıldı. Bu süreçte 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı.

Öte yandan, İsrail binlerce Filistinliyi hapsederek alıkoydu. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de yaşanan çatışmalarda 553 Filistinli hayatını kaybetti.

İlgili Yazılar