Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva: “Rusya Olmadan Müzakere Olmaz”

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva: “Rusya Olmadan Müzakere Olmaz”

admin admin -
34 0

Lula da Silva’nın İfade ve Değerlendirmeleri

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsviçre’de düzenlenecek Ukrayna Barış Konferansı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya olmadan müzakere olmaz” ifadesini kullandı.

Ukrayna Barış Konferansı ve Lula da Silva’nın Değerlendirmeleri

Lula da Silva, 15-16 Haziran’da düzenlenecek Ukrayna Barış Konferansı’nın Rusya’nın katılımı olmadan çözüme ulaşmasını mümkün görmediğini ifade etti. Konferans öncesinde İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd ile Cenevre’de yapılan görüşmenin ardından Lula, taraflar arasında bir anlaşmanın olması gerektiğini vurguladı.

Lula da Silva’nın Rusya ve Ukrayna İlişkisi Üzerine Görüşleri

Brezilya basınına yansıyan haberlere göre, Lula da Silva, çatışmalar ve savaşlar nedeniyle trilyonlarca doların harcandığını belirterek, Rusya’nın Ukrayna işgalini şiddetle kınadıklarını ve askeri yollarla çözümün mümkün olmadığını belirtti.

Rusya-Ukrayna Sorununa Uluslararası Barış Konferansı Çağrısı

Lula da Silva, İtalya’daki G7 Liderler Zirvesi öncesinde Amherd ile Ukrayna-Rusya arasındaki soruna ilişkin bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti. Uluslararası barış konferansına tüm tarafların katılımını tekrarlayarak, Rusya-Ukrayna savaşının çözümü için uluslararası hukuka dayalı kalıcı barışa ulaşmanın yollarının tartışılacağı konferansa destek verdiğini belirtti.

İlgili Yazılar