Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Sözcüsü: İsrail’in Batı Şeria’ya Düzenlediği Hava Saldırıları ve Mülteci Kampına Yapılan Saldırılar

BM Sözcüsü: İsrail’in Batı Şeria’ya Düzenlediği Hava Saldırıları ve Mülteci Kampına Yapılan Saldırılar

admin admin -
31 0

İsrail’in Batı Şeria’ya Düzenlediği Hava Saldırıları

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail’in sadece geçen hafta işgal altındaki Batı Şeria’ya 2 hava saldırısı düzenlediğini belirtti. Aynı zamanda İsrail’in Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Tulkerim’deki Nur Şems Mülteci Kampı’na saldırısında 200 evin zarar gördüğünü aktardı.

Ölü ve Yaralıların Durumu

Dujarric, İsrail’in Batı Şeria’ya 7 Ekim’den bu yana 28 hava saldırısı düzenlediğini ve bu saldırılarda aralarında 14 çocuğun da bulunduğu 77 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Filistinlilere Ait Araziye El Koyma

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere ait yaklaşık 12 bin 715 dönümlük araziye el koymasına ilişkin Dujarric, “Bu çok çok yanlış yönde bir adım. Müzakere edilmiş iki devletli çözüm yönünde hareket edilmesini istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Gazze’de “Starlink” Tartışması

Dujarric, İsrail ve BM’nin Elon Musk’ın uydu internet hizmeti sağlayan Starlink’inin Gazze’de kullanılması konusunda anlaştığı yönündeki haberler üzerine, “İnsani yardım çalışanlarına destek olmak için gerekli teçhizatın sağlanması konusunda İsrailli yetkililerle görüşmeler yürütüyoruz.” dedi.

İnsani Yardım Operasyonları ve İletişim

Dujarric, insani yardım operasyonu yürüttükleri tüm ülkelerde benzer sistemlerin bulunduğunu ve personelinin her zaman ulaşılabilir olması gerektiğini belirtti. Bunun için iletişim araç gereçlerine ihtiyaçları olduğunu dile getiren Dujarric, Starlink’in konuyla doğrudan alakalı olmadığını vurguladı.

İlgili Yazılar