Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Çevre Programı: Gazze’ye Yönelik Saldırıların Çevreye Etkisi Endişe Verici

Birleşmiş Milletler Çevre Programı: Gazze’ye Yönelik Saldırıların Çevreye Etkisi Endişe Verici

admin admin -
41 0

Çevreye Etkiler Önceki Savaşlardan Farklı

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin endişe verici bir rapor yayımladı. Raporda, Gazze’deki savaşın çevreye etkilerinin daha önce görülmemiş boyutta olduğu vurgulandı. Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığı ve doğal ekosisteme geri dönülemez zararlar verildiği belirtildi.

Ateşkes Çağrısı ve Acil Çözüm İhtiyacı

Raporda, hayatların korunması ve çevresel etkilerin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı. Saldırılar sonucu Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkazın biriktiği ve bu durumun temizlenmesinin büyük ve karmaşık bir iş olduğu belirtildi. Su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin çöktüğü, lağım sularının çevreye karıştığı ve katı atık yönetim sisteminin yıkıma uğradığı ifade edildi.

Refah Sınır Kapısı’nın Kapalı Tutulması

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak sınır kapısını ele geçirdiği ve Refah Sınır Kapısı’nın kapalı tutulduğu belirtildi. Bu durum, Gazze’ye insani yardım girişlerini de önemli derecede etkilemekte.

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılar

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının devam ettiği ve son 24 saat içinde yaşanan katliamlarda 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 80 Filistinlinin yaralandığı açıklandı. Bu saldırılar sonucunda ölü ve yaralı sayısının ciddi boyutlara ulaştığı ifade edildi.

İlgili Yazılar