Genel

Yapay Zeka Teknolojisi Ses Tonundan Kalp Krizini Teşhis Ediyor

Yapay zeka sistemlerinin sağlık alanında kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bu teknolojinin birçok hastalığın erken teşhis ve tedavi basamaklarına katkıda bulunduğu, yapılan çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Öyle ki akciğer kanseri gibi oldukça mortal..

Yapay Zeka Teknolojisi Ses Tonundan Kalp Krizini Teşhis Ediyor

Yapay zeka sistemlerinin sağlık alanında kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bu teknolojinin birçok hastalığın erken teşhis ve tedavi basamaklarına katkıda bulunduğu, yapılan çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Öyle ki akciğer kanseri gibi oldukça mortal seyreden kanser türlerinde bile erken teşhiste yapay zeka teknolojisi test edilir duruma gelebildi.

Danimarka’da yaklaşık olarak iki yıl önce kullanılmaya başlanan yapay zeka sistemi, acil sağlık hizmetleri komuta merkezi ile yapılan telefon görüşmelerinde arayan kişinin ses tonu ve solunum ritmini takip ederek olayın ciddiyeti hakkında fikir yürütebiliyor. Corti adı verilen  yapay zeka, görüşmeyi yapan kişilerin kalp krizi veya benzeri ani ciddi kalp rahatsızlığı geçirip geçirmediğini kullandığı bazı tekniklerle tespit edebiliyor.

Kopenhag merkezinde acil sağlık komuta ekiplerinin 2016 yılında kullanmaya başladıkları Corti isimli yapay zeka, gelen aramalarda arayan kişilerin verdiği yanıtlar, ses tonları ve hatta nefes alıp verme sıklığının analizini yaparak bu kişilerin kalp ritim bozukluğu yaşayıp yaşamadığını anlık olarak gösterebiliyor. Sistemin kalp krizi vakalarında bugüne kadar yaptığı analizlerde başarı oranının %95 olduğu belirtildi.

İşte Corti adlı yapay zekanın acil servis komuta merkezine gelen görüşme üzerinde nasıl kullanıldığını gösteren video kaydı örneği.. Video örneği yapay zekanın kalp krizi durumunda komuta ekibini nasıl yönlendirdiği, ekibin hangi soruları soracağı ve nelerin yapılması gerektiğini içeriyor.

Danimarka’da acil sağlık ekiplerinin hastalarla telefon üzerinde görüşme esnasında kullandıkları yapay zeka sistemi üzerinde çalışmaların devam ettiği ve farklı acil hastalıklarda da kullanılıp kullanılamayacağının incelendiği belirtiliyor.

Yapay zekanın kalp krizi ve rahatsızlıklarını hızlı çözümleyebilmesi için yaklaşık bir yıl önce İngiliz bilim adamları da bazı çalışmalar yapmış, ancak henüz kullanılabilir seviyeye getirilememişti. Bunun yanında geçtiğimiz yaz aylarında yayınlanan Nottingham Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalarda üzerinde çalışılan yapay zeka sistemlerinin inme ve kalp krizi teşhisini yüksek başarı oranıyla koyabildikleri belirtilmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL