Teknoloji

Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüler

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), evrenin keşfi için birçok ülkeyle birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile..

Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüler

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), evrenin keşfi için birçok ülkeyle birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatmıştı. 24 Ocak günü 10 yıl boyunca çalışacağı Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına ulaşmıştı.

Geçtiğimiz günlerde L2 noktasına ulaşan James Webb Uzay Teleskobu, 2 Şubat’ta 5 ay sürecek hazırlıklarına başlamıştı. 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz şeklinde üretilen teleskobun, bu süreçte milimetrik ayarlaması yapılacak ve ardından çalışmalarına başlayacak. Yaz ayı ortalarında ilk çarpıcı kozmik fotoğraflarını göndermeye başlayacak.

James Webb Uzay Teleskobu, Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) aracını kullanarak ilk fotoğrafını gönderdi. Teleskobun aynasını hizalamaya yönelik aylarca sürecek olan sürecin ilk aşamasının tamamlamış oldu. Webb, uzay hakkında bildiğimiz çoğu bilginin kaynağı olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Webb, bir diğer anlamda zamanda yolculuk yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL