Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Elektrikli Otomobil Pazarı ve Maliyet Analizi

Türkiye’de Elektrikli Otomobil Pazarı ve Maliyet Analizi

admin admin -
54 0

Elektrikli Otomobil Satışları Yüzde 273 Arttı

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye’de 2023 yılının ilk 4 ayında “tam elektrikli” otomobil satışları geçen yıla göre %273 artarak 20,255 adede yükseldi. Bu dönemde tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı %2,1’den %6,9’a yükseldi. Hibrit otomobillerin payı ise %11,1’den %14,9’a çıktı.

Bakım Maliyetleri ve Avantajlar

Türkiye’de en çok satılan elektrikli otomobil olan Togg T10X, içten yanmalı otomobillere göre %85 daha uygun bakım maliyeti sunuyor. T10X’in kullanım ömrü boyunca bakım maliyeti avantajı dikkat çekiyor. Elektrikli araçlar, düşük toplam kullanım maliyetiyle içten yanmalı modellere göre daha rekabetçi konumda bulunuyor.

Yakıt Ekonomisi ve Bakım Maliyetleri

Elektrikli otomobillerde sağlanan yakıt ekonomisi benzinli veya dizel araçlara göre 10 kata kadar daha fazla olabiliyor. Ağır bakımlarda farklı parçaların değişmesi ve yüksek maliyetler elektrikli araçlarda daha az görülüyor. Elektrikli araçların standart bakımları toplam maliyet açısından %50 daha avantajlı olarak karşımıza çıkıyor.

Batarya Maliyetleri ve Uzun Ömür

Elektrikli araçlardaki batarya maliyetleri satış fiyatının %20-25’ine denk gelirken, bataryaların ekonomik ömrü 10 yıl olarak belirtiliyor. Gelişen teknoloji ile batarya maliyetlerinin düşmesiyle birlikte elektrikli araçlar benzinli ve dizel modellere kıyasla daha uygun hale gelmiştir. Ayrıca vergi avantajları ve finansman seçenekleri de tüketicilere sunulmaktadır.

İlgili Yazılar