Genel

türkçe boşnakça çeviri

Boşnakça Türkçe Çeviri ve Tercüme   Boşnak dili, Hint-Avrupa dil grubunun Güney Slav dilleri alt koluna ait bir dildir. Boşnak dili, Sırp-Hırvatça dillerinin standart hale getirilmiş biçimidir. Ülkemizde Boşnakça çeviri,..

türkçe boşnakça çeviri

Boşnakça Türkçe Çeviri ve Tercüme

 

Boşnak dili, Hint-Avrupa dil grubunun Güney Slav dilleri alt koluna ait bir dildir. Boşnak dili, Sırp-Hırvatça dillerinin standart hale getirilmiş biçimidir. Ülkemizde Boşnakça çeviri, en çok talep edilen çevirilerden biridir. Boşnak dili, Bosna-Hersek’in resmi dilidir. Boşnakça, dünya genelinde Bosna-Hersek dışında en fazla Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya’da konuşulan bir dildir. Boşnak dili dünyada yaklaşık 2,5 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Boşnak dili Sırp-Hırvatça’nın bir lehçesi olan Shtokavian lehçesine dayanır. Boşnakça, 1990’lı yıllarda standart hale getirilmiştir. Bosnalılar, 2017 yılında Sırplar, Hırvatlar ve Karadağlılar ile birlikte ortak bir dil bildirgesi yayınlamış, bu dört ülkede kullanılan dil ulusallaştırılmıştır. Boşnakça’dan tercüme yaparken bu ortak dilin özelliklerini bilmek önemlidir. Boşnakça hem Latin hem de Kiril alfabesini kullanan bir dildir. Boşnak alfabesinde 30 harf vardır. Bosna-Hersek, tarihte Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği altında yaşamış bir bölge olduğu için, Boşnakça’da Osmanlıca ve Türkçe’nin etkileri oldukça fazladır.

 

türkçe boşnakça çeviri

 

Boşnakça, ülkemizde tercüme bürolarında en fazla talep edilen çeviri dillerinden biridir. Tercüme bürolarında en çok talep edilen Türkçe Boşnakça çeviri konuları; noter onaylı tercümeler, tıp, hukuk, teknik metinler, diploma, nüfus cüzdanı, oturma izni, pasaport ve ticari anlaşma belgeleridir. Boşnakça teknik metin ve resmi kurumların istediği belge çevirilerinde uygun terminoloji kullanımına dikkat edilmelidir. Boşnakça tercüme ücretleri, tercüme bürolarında metnin boşluksuz 1000 karakter sayısına göre hesaplanır. Resmi belgelerin tercümelerinde ise genellikle sayfa sayısına göre fiyatlandırma yapılır. Ülkemizde yaygın talep edilen Boşnakça tercüme çeşitlerinden bir diğeri de simultane tercümelerdir. Sözlü tercüme türlerinden biri olan simultane tercüme, Boşnakça iş toplantılarında, konferanslarda, internet üzerinden yapılan zoom görüşmelerinde tercih edilmektedir. Boşnakça simultane çeviri ücretleri ise çevirinin süresine göre hesaplanmaktadır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL