Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Trump’ın Göç Politikaları İş Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Trump’ın Göç Politikaları İş Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

admin admin -
59 0

Trump’ın Göç Politikası ve İş Piyasası

Donald Trump, yasadışı göçü engellemek için agresif planlar geliştiriyor. Ancak bu planlar, ABD iş piyasasına zarar verme potansiyeline sahip.

Ekonomistlerin Endişeleri

Trump’ın önerileri, ABD iş piyasasına darbe vurabilir. Göçmen işçilerin ücretleri düşürdüğü ve yerli Amerikalıların işlerini ellerinden aldığı savunulsa da bazı ekonomistler ve iş insanları bu planların işsizliği artırabileceği uyarısında bulunuyor.

Trump’ın Önerileri

Trump, “en büyük sınır dışı operasyonu”nu başlatma sözü veriyor. 11 milyondan fazla kişiyi sınır dışı edeceklerini açıklayan Trump ekibi, farklı gözaltı kampları kurmayı ve Meksika’da bekleme politikası uygulamayı planlıyor.

Ücretlerdeki Düşüş

Bazı çalışmalar, göçmen sayısındaki artışın tüm çalışanlar için ücretleri düşürdüğünü gösteriyor. Bu durum özellikle düşük eğitim seviyesine sahip çalışanları etkileyebilirken işverenler için yüksek kar getirebileceği belirtiliyor.

Sektörel Etkiler

İnşaat, gıda hizmetleri ve tarım gibi kilit sektörler, Trump’ın sıkı göç politikalarından olumsuz etkilenebilir. Bu sektörlerde çalışan ABD doğumlu işçilerin, sınır dışı edilen göçmenlerin yerini doldurması zor olabilir.

İlgili Yazılar