Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Toyota’dan elektrikli araçlar için geri dönüşüm

Toyota’dan elektrikli araçlar için geri dönüşüm

haber haber -
17 0

Otomobil ve akıllı telefon üreticileri başta olmak üzere birçok şirket, artan cevher maliyetleri ve tedarik sorunu nedeniyle geri dönüşüme yönelmeye başladı. Toyota, elektrikli araç bataryası geri dönüşümü için düğmeye bastı. Toyota, Tesla’nın kurucu ortağı tarafından yönetilen pil geri dönüşüm şirketiyle ortaklık kuracaklarını açıkladı.

Redwood Materials adlı şirket ile anlaşma sağlayan Totoya, eski ve yıpranmış elektrikli araç bataryalarını yenileyecek. İşlevini yitirmiş bataryalardaki malzemelerin yeni batarya üretimi için parçalanarak çıkarılacağını belirten yetkililer, tam anlamıyla geri dönüşüm süreci oluşturmak istiyor.

İlk uzun menzilli elektrikli aracını piyasaya süren Toyota, ana hedeflerinin yeni araçlar olmadığını duyurdu. Toyota ve Redwood Materials, 20 yaşın üzerinde olan ve kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşan elektrikli araçlara odaklanacak.

Konu hakkında açıklama yapan Redwood Materials, “Toyota’nın yakın zamanda duyurduğu Kuzey Amerika batarya tesisinde çalışmalara başlayacağız. Şubat ayında Ford ve Volva ile ortaklık kurarak kullanım ömrünü tamamlamış elektrikli araçlar için incelemede bulunduk. Geri dönüşüm çalışmalarımızın orta vadede meyvesini vereceğini düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Redwood Materials, yılda yaklaşık 6 GWh değerinde batarya satın aldığını açıkladı. 2025 yılına kadar 100 GWh değerinde üretim gerçekleştirmek istediklerini belirten şirket, 2030 yılında bu değeri 500 GWh ile zirveye taşıyacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir