Genel

Son dakika: Özel okullar için zam açıklaması! Tavan zam oranı belli oldu

Son dakika haberi… Özel okulları için tavan zam oranı belli oldu. Öğrenci ve veliler dikkat! İşte 2021-2022 eğitim yılında uygulanacak tavan zam oranı… Son dakika: Koronavirüs pandemisiyle birlikte okullarda eğitimler..

Son dakika: Özel okullar için zam açıklaması! Tavan zam oranı belli oldu

Son dakika haberi… Özel okulları için tavan zam oranı belli oldu. Öğrenci ve veliler dikkat! İşte 2021-2022 eğitim yılında uygulanacak tavan zam oranı…

Son dakika: Koronavirüs pandemisiyle birlikte okullarda eğitimler online olarak sürdürüldü. 2021-2022 eğitim yılı için ise özel okullarda tavan zam oranı belli oldu. İşte detaylar…

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitim sistemi koronavirüs nedeniyle aksadı. Okullarda örgün eğitime ara verilirken online eğitim üzerinden devam edildi. Yeni sistemler ortaya çıkarıldı ve öğrenciler internet ya da televizyondan eğitimlerini almaya devam ettiler.

“ÖZEL OKULLAR YÜZDE 15-20 ZAM YAPACAK”

Bu süreçte özel okullara para yatıran velilere alınamayan hizmetler kadar para iadesi gerçekleşti. 2021-2022 sezonu için ise yeni tarifeler belirlendi. Yeni sezonda en yüksek zam oranı yüzde 24.72 olacak. Konuyla ilgili CNN Türk ekranlarında açıklamalarda bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk özel okulların yüzde 15-20 arasında zam yapacağı açıkladı.

“ÜCRET İADELERİ TARTIŞILDI”

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

Kayıt dönemimiz başladı. Hiçbirimizin istemediği bir sürecin içine girdik. Eğitim de etkilendi ve bizim dışımızda gerçekleşen süreçti. Özel okullarımız bu konuda önemli adımlar attılar. Hemen Mart ayı itibariyle gelen kapanma ile birlikte online eğitim süreçlerine geçtik. Özel okullar tarafından çok iyi icra edildiğini görüyoruz. Bu süreçte ücret iadeleri tartışıldı. Verilmeyen hizmetler konusunda tutumumuzu sergiledik. Yemek, servis iadesi bize bağlı özel okullar tarafından sağlandı. 5580 sayılı yasada pandeminin ilk günlerinde verilen eğitimin online eğitimin normal eğitim yerine geçeceği belirtildi. Verilmeyen eğitimlerden bazı iadeler yapıldı. Biz bir hizmet sektörüyüz. Öğretmen ve çalışanlarımız var. Yüzde 60-65’e varan rakamlara tekabül etmektedir. Öğretmen çıkarma söz konusu olamazdı, yasaklar vardı. Sözleşmelerimizi yeniledik ama kapanan okullarımız oldu. Online eğitimde yüzde 83 başarı görüldü.

“HUKUKİ ANLAMDA PEŞİNE DÜŞMELİLER”

SERVİS ÜCRETLERİ

Bazı okullarımız tahsilat işini okullara bırakırlar. Bizim üyemiz olan okullar bunlarla uğraşmazlar. Biz eğitimci olduğumuz için bu gibi işleri taşeronlara teslim ederler. Bu kesinlikle doğru değil. Mutlaka hukuki anlamda peşine düşmeliler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL