Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Ziyaretinde Ticaret ve İşbirliği Konularını Ele Aldı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Ziyaretinde Ticaret ve İşbirliği Konularını Ele Aldı

admin admin -
90 0

Putin, Harbin’de Ticaret Potansiyelini Değerlendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ziyaretinde Heylongciang eyaletinin merkezi Harbin’de 8. Rusya-Çin EXPO’sunun açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Rusya’nın uzak doğusu ile Çin’in kuzeydoğu eyaletleri arasındaki bağları genişletme potansiyeline vurgu yaptı.

Çinli Üreticiler Rusya’ya Yatırım Daveti Aldı

Putin, otomobil üretiminden uçak imalatına kadar farklı alanlarda iş yapan Çinli üreticileri Rusya’da yatırım yapmaya davet ederek, bu konuda özel teşvik ve destek sözü verdi. Yatırımcıların Rusya’da benzersiz teknoloji ve nitelikli personel bulacaklarına vurgu yaptı.

“Doğu’ya Yöneliş” Politikası

Putin, Batı’nın ekonomik yaptırımlarına karşı “Doğu’ya yöneliş” politikasının bir parçası olarak Çin ile enerji alanı başta olmak üzere ticaret ve ekonomik bağları güçlendirmenin önemine vurgu yaptı. İki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi için sınır aşırı altyapının güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Yaptırımların Etkisi

ABD ve Avrupa Birliği’nin yaptırımlarının, Rusya ve Çin arasındaki ekonomik işbirliğini olumsuz etkileyebileceği öngörülüyor. Yaptırım listesine alınan Çinli şirketlerin, Rusya’ya askeri ve sivil ikili kullanıma sahip ürünleri tedarik ederek savunma sanayi temelinin güçlendirilmesine katkı sağladığı iddia ediliyor.

İlgili Yazılar