Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma’dan Enflasyon Beklenti Anketi Sonuçları

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma’dan Enflasyon Beklenti Anketi Sonuçları

admin admin -
53 0

TEBA Mayıs Ayı Sonuçları Açıklandı

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçlarına göre, mayıs ayında gerçekleştirilen ankete 74 ilde ve 1414 farklı mahallede yaşayan 2 bin 867 kişi katıldı. Bu ankete göre:

Enflasyon Beklentilerinde Düşüş

Hanehalkı yıllık enflasyon beklentileri, mayıs ayında bir önceki aya göre 6 puan azalarak yüzde 113’e geriledi. Yılsonu enflasyon beklentileri ise bir önceki aya göre 4 puan düşerek yüzde 92’ye indi. Buna göre, hanehalkı enflasyon beklentileri mayıs-aralık döneminde 21 puanlık bir düşüş gösterdi.

Yaşadıkları Yerleşim Yerine Göre Beklentiler

Ankette, bireylerin yaşadıkları yerleşim tiplerine göre yapılan ayrıştırmada, kır, kent ve metropol bölgelerine doğru fiyat artışı beklentisinin yükseldiği görüldü. Kırda yaşayanların beklentisi yüzde 93, kentte yüzde 89, metropolde ise yüzde 95 olarak ölçüldü.

En Yüksek Beklenti Emekliler Arasında

Enflasyon beklentisi en yüksek olan grup emekliler oldu. Emeklileri beyaz yaka çalışanlar izledi. Emeklilerin enflasyon beklentisi yüzde 104, beyaz yakaların beklentisi ise yüzde 94 oldu.

Hanedeki Kişi Sayısına Göre Beklentiler

Hanedeki kişi sayısına göre yapılan gruplamada, 1-2 kişinin yaşadığı hanelerde enflasyon beklentisi yüzde 98 olarak gerçekleşirken, 9 ve daha fazla kişilik hanelerde ise beklenti yüzde 88 olarak belirlendi.

İlgili Yazılar