Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

admin admin -
51 0

Aşçılar, İngiltere’de En Fazla Vasıflı İşçi Vizesi Alan Meslek Grubu Oldu

Financial Times’ın resmi verilere dayalı analizine göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık olarak belirlendi. Bu durum, yazılımcıları geride bırakarak dikkat çekici bir değişimi ortaya koydu.

Aşçılara Verilen Vize Sayısı Artarken, Yazılımcılarda Düşüş Gözlendi

İçişleri Bakanlığı’nın geçen hafta yayınladığı verilere göre, son bir yılda 6,203 şefe vasıflı işçi vizesi verildi. Bu rakam bir önceki yıla göre %54’lük bir artış gösterdi. Diğer yandan, aynı dönemde programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı 8,752’den 4,280’e geriledi.

İşgücü Açığı Sektörlerde Zıt Eğilimler Yarattı

Bu zıt eğilimler, teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımların yavaşladığını gösterirken, daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde işgücü açığının devam ettiğine dikkat çekildi.

Diğer Sektörlerde de Vize Verme Oranları Düştü

Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, son bir yılda İçişleri Bakanlığı toplamda 67,703 vasıflı işçi vizesi verdi. Bu rakam bir önceki yıla göre %2 azalma gösterdi. Teknoloji sektöründeki düşüşün yanı sıra, yönetim danışmanlarına, finans ve sigorta sektörüne verilen vizelerde de düşüş yaşandı.

En Fazla Vize Alanlar Güney Asyalılar Oldu

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu belirlendi. İlk üç ayda Hintlilere %25, Bangladeşlilere %22 ve Pakistanlılara %21 oranında vize verildi. İşgücü açığı devam ettiği için kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışanların vize alma sayısında da artış gözlendi. Konaklama ve gıda hizmetleri sektörü, 2024’ün ilk çeyreğinde verilen vasıflı işçi vizelerinin %17’sini oluşturdu.

İlgili Yazılar