Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Hollanda’dan LGBT için fonlanan İGC, tepkilerden çekindi ‘LGBTİ+ Buluşmaları’nın adı ‘Nar Buluşmaları’ oldu

Hollanda’dan LGBT için fonlanan İGC, tepkilerden çekindi ‘LGBTİ+ Buluşmaları’nın adı ‘Nar Buluşmaları’ oldu

haber haber -
47 0

Hollanda’dan 734 bin TL “LGBTİ+” için fonlandığı ortaya çıkan İzmir Gazeteciler Cemiyeti, tepkilerden çekinince “LGBTİ+ Buluşmaları”nın adı ‘Nar Buluşmaları” oldu

Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı’ndan 734 bin lira fon aldığı belirlenen İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin, geçen yıl başlattığı, “Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi – NAR Projesi”nden gelebilecek olan tepkileri dizginlemek amacıyla LGBTİ’yi çıkardığı ortaya çıktı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) ilgili proje kapsamında İzmir, Muğla ve Manisa’da LGBTİ+ buluşmalarını ‘Nar Buluşmaları’ olarak revize edildiği görüldü.

Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı desteğine başvuran İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) geçen yıl eylül ayında “Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR Projesi”ni başlattı.

İGC’nin Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı kapsamında “LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR” projesine fon ayırdığı da ortaya çıktı.

İGC’nin 15 aylık proje kapsamında 734 bin lira fon aldığı öğrenildi.

Proje kapsamında İzmir, Muğla ve Manisa’da “Nar Buluşmaları” düzenleyen İGC, kadına yönelik şiddetin dışında “LGBTİ+ farkındalığını artırmak” maksadıyla çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

DEĞİŞİM HEDEFLENDİ!

-İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Hollanda projesine destek sayfası-

İGC’nin “Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR” projesi hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tespit edilen şiddet yoğun mahallelerde Nar Buluşmaları düzenlenerek, psikolog, avukat ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir değişim başlatmayı hedefliyor. Proje kapsamında İzmir, Manisa ve Muğla’da 8 mahalle buluşması yapılacak. Mahalle buluşmalarında billboard, broşür ve diğer tanıtım araçları kullanılarak farkındalık düzeyi artırılması hedefleniyor. Projenin diğer önemli kısmı ise “toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı haber dilini yaygınlaştırmak”

TOPLUMSAL CİNSİYET ODAKLI EĞİTİMLER VERİLDİ

İGC, projeyle kadına ve LGBTİ’lilere yönelik şiddetin minimize edilmesini hedeflerken, şiddetin topoğrafyasını çıkardı. İzmir, Manisa ve Muğla’nın şiddet haritasının da çıkarıldığı proje kapsamında 45 gazeteciye ise toplumsal cinsiyet odaklı eğitimler verildiği kaydedildi.

30 saatlik eğitimle “online” olarak yapılan bu eğitimler sonrasında haber, kampanya, kamu spotu, belgesel gibi alanlarda üretimler yapılması hedeflendi.

“LGBTİ+” DESTEKLENDİ…

45 gazeteci ise toplumsal cinsiyet odaklı eğitimlerden sonra kadına yönelik şiddete ve LGBTİ’yi destekleyen mahiyette haberlere imza attı.

Proje kapsamında üretilen haberler ise belirlenen yerel gazetelerde ya da hazırlanan internet sitesinde yayınlandı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, online eğitimlerden birinde “Ülkemizde her gün katlanarak artan kadın ve LGBTİ+ bireylere yönelik şiddete karşı, medya dilini dönüştürmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla ‘NAR- Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi’ ile yola çıktık” ifadelerini kullandı.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE DESTEK OLDU

-“LGBTİ+” projecisi Dilek Gappi, Nazmi Bilgin, Nuri Kolaylı ile Yilmaz Karaca’nın da orada yer aldığı ortamda “Internet Medya Yasası”nın Meclisten geçmemesi için kolkola eylem yapmışlardı..-

“Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR” projesi kapsamındaki mahalle buluşmalarında ise billboard, broşür ve diğer tanıtım araçları kullanılarak farkındalık düzeyi artırılması hedeflenirken, proje ortakları arasında olan İzmir Kadın Kuruluşları Birliği de mahalle toplantılarına etkin olarak katıldı.

Etkinlikte, “LGBTİ+” başlığı, gelebilecek tepkilerden çekinilerek kaldırıldığı ve “Nar buluşmaları” şeklinde revize edildiği gözlendi.

Etinliklere İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Nar projesi kapsamında psikolog ve sosyolog desteği verdi.

.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir