Teknoloji

Herkes 100 bin dolar biriktirip Mars’a gidebilir

Son yıllarda teknoloji gündeminden hiç düşmeyen Elon Musk, şimdi de Mars biletinin fiyatını tartışmaya başladı. SpaceX CEO’su verdiği son röportajda, Mars bileti için 100 bin dolarlık “varsayımsal fiyatın” herkese uygun..

Herkes 100 bin dolar biriktirip Mars’a gidebilir

Son yıllarda teknoloji gündeminden hiç düşmeyen Elon Musk, şimdi de Mars biletinin fiyatını tartışmaya başladı. SpaceX CEO’su verdiği son röportajda, Mars bileti için 100 bin dolarlık “varsayımsal fiyatın” herkese uygun olacağını söyledi.

TED Başkanı Chris Anderson ile yaptığı son röportajında ilginç demeçler veren Elon Musk yine gündemde. Anderson, Mars yolculuğunun olası fiyatını ve bu biletin birkaç yüz bin dolara kadar düşüp düşmeyeceğini sordu.

Elon Musk, Chris Anderson ile yaptığı konuşmanın 46. dakikasında ilginç bir açıklamaya yer verdi. Dünyanın en zengin insanına göre, Mars’a gitmek 100 bin liraya mal oluyorsa, bu parayı biriktiren herkes Mars’a gidebilir:

“Tartışmanın hatırına Mars’a taşınmak 100 bin dolara mal olacaksa, bence neredeyse herkes çalışıp biriktirebilir, sonunda 100 bin dolara sahip olabilir ve isterse Mars’a gidebilir. Biz, gitmek isteyen herkesi (Mars’a) ulaştıracağız.”

Musk ayrıca Mars’a gitmek için çeşitli yardımlar alınabileceğini söyledi. SpaceX CEO’su, hükümetler tarafından desteklenmek veya bankadan kredi çekmek gibi diğer olası finansman kaynaklarını da göz önünde bulundurma tavsiyesi verdi.

Elon Musk her ne kadar 100 bin dolar üzerinden örnek vermiş olsa da, Mars’a gidiş maliyeti daha fazla olabilir. Daha önceki açıklamalarında Mars’a 100 bin ila 500 bin dolar arasında gidiş-dönüş turu düzenleyebileceğini iddia etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL