Teknoloji

Helikopter ile roket yakaladılar

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX oldukça kısa bir süre içerisinde dünyanın sayılı uzay endüstri şirketleri arasına girmeyi başardı. Hatta şu anda liderlik koltuğunda yer aldığını söyleyebiliriz. Fakat en büyük rakipleri arasında..

Helikopter ile roket yakaladılar

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX oldukça kısa bir süre içerisinde dünyanın sayılı uzay endüstri şirketleri arasına girmeyi başardı. Hatta şu anda liderlik koltuğunda yer aldığını söyleyebiliriz. Fakat en büyük rakipleri arasında Rocket Lab, ortaya attığı yeni bir fikir sayesinde durumu yakın gelecekte lehine çevirebilir. Bugün yapılan başarılı fırlatma ile de bu yoldaki ilk adımı atmayı başardı.

Yeni Zelandalı bir mühendis ve girişimci olan Peter Beck tarafından 2006 yılında kurulan Rocket Lab bugün yeni bir başarıya imza attı. Atmosferin dışına taşıdığı yükü bıraktıktan sonra düşüşe geçen roketi helikopter ile yakaladı.

Bu sayede ufak veya büyük herhangi bir uydu ya da kapsülü uzaya taşımanın maliyeti yüz milyonlarca dolar (roket maliyeti) yerine yalnızca yakıt masrafına indirgeniyor. Tabii SpaceX bu işi başarabilmek için Falcon-9 başta olmak üzere tüm roketlerin yere kendi başına inebilmesini sağlıyor.

Bunun içinde yüksek teknoloji ve yazılım kullanılması gerekiyor. Ayrıca başarılı olana kadar gerçekleştirilen onlarca deneme ve ar-ge masrafı da ayrıca bir yük. Fakat Peter Beck’in ortaya attığı basit bir fikir ile tüm bunlardan kaçınılabiliyor.Rocket Lab kurucusu Peter Beck konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kurtarma ekibi tarafından inanılmaz bir yakalama gerçekleştirildi. Bu eylemin aslında ne kadar zor olduğunu ve pilotların neyi başardığını tam olarak açıklayamıyorum. Uçma şeklinden memnun olmadıkları için bağladıktan sonra serbest bıraktılar. Ama önemli değil. Roket güvenli bir şekilde aşağı indi ve gemi şimdi onu yüklüyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL