Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: “Ekonomi Programının Ana Hedefi Dezenflasyon”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: “Ekonomi Programının Ana Hedefi Dezenflasyon”

admin admin -
46 0

Şimşek: Kur Politikamızda Açık veya Örtülü Hedefimiz Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programının temel hedefinin “dezenflasyon” olduğunu belirterek, kur politikasında açık veya örtülü bir hedeflerinin olmadığını vurguladı. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülke deneyimlerinin başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösterdiğini ifade etti.

Yurt Dışı Kaynaklı Girişlere Dikkat Çekti

Şimşek, makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımların atılacağını belirterek, kural bazlı ve öngörülebilir politikaların başarıyla uygulanmasıyla güvenin arttığını ve portföy tercihlerinin Türk lirasına yöneldiğini söyledi. Bakan Şimşek, uluslararası sermaye girişinin vadesinin uzayacağını belirtirken, yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihlerinin ve dış kaynak girişinin Türkiye’nin rezervlerini güçlendirdiğini vurguladı.

Program hedefleri doğrultusunda makro finansal istikrarı koruma konusunda adımların atılacağını belirten Şimşek, Türkiye’deki bankaların ve reel sektörün yurt dışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynaklara erişebildiğini dile getirdi. Programın olumlu sonuçlarıyla birlikte ülkede yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihlerinin arttığını, dış kaynak girişlerinin üretim ve ihracata yönlendiğini ifade etti.

İlgili Yazılar