Teknoloji

Giyilebilir teknolojiye yeni bir soluk

Teknolojinin giderek gelişmesiyle giyilebilir cihazlar da buna paralel olarak ilerlemeye devam ediyor. Google, cilt dokusu ile kontrol edilebilen akıllı saat ve kulaklıklar geliştirme yolunda. Cihazlar, cilt hareketlerini algılayıp yanıt verebilecek…

Giyilebilir teknolojiye yeni bir soluk

Teknolojinin giderek gelişmesiyle giyilebilir cihazlar da buna paralel olarak ilerlemeye devam ediyor. Google, cilt dokusu ile kontrol edilebilen akıllı saat ve kulaklıklar geliştirme yolunda. Cihazlar, cilt hareketlerini algılayıp yanıt verebilecek.

Google, akıllı saat ya da kulaklıkların yalnızca cilt hareketleriyle kontrol edilmesi üzerinde çalışıyor. Şirket, bu teknoloji için bir patente de sahip. “Giyilebilir Cihazlar için Cilt Arayüzü: Sinyal kalitesini iyileştirmek için sensör füzyonu” başlığına sahip patent, LetsGoDigital‘deki kişiler tarafından tespit edilip ortaya çıkarıldı.

Patent belgelerine göre, kullanıcılar bu teknolojiyi kontrol etmek için giyilebilir cihazların temas ettiği cildi kaydırabilecek ya da dokunabilecek. Hareketler, mekanik bir dalga oluşturuyor ve giyilebilir cihazlarda sensörler tarafından algılanabiliyor. “Sensor Fusion” isimli bu teknoloji, toplanan hareket verilerini cihaz için bir giriş komutunda birleştiriyor.

Bu teknoloji sayesinde aramaları cevaplama, ses seviyesini ayarlama, medya oynatma gibi eylemler ve daha fazlası yapılabilecek. Bunu yapmak için ise cilt komutları vermek üzere yukarı ve aşağı kaydırılabilir ya da farklı yoğunluklarda ve parmaklarla dokunulabilir bir sistem olacak.

Benzer bir teknoloji, Sony‘nin LinkBuds WFL-900 modelinde de mevcuttu. Kulaklıklar, cihaza dokunmadan kulağın ön tarafına dokunarak kontrol edilebiliyor. Google, Sensor Fusion teknolojisini Pixel Buds setinde mi yoksa Pixel Watch‘ta mı kullanacağı ise henüz bilinmiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL