Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. George Şehrindeki İnşaat Faciası: 61 İşçi Kurtarıldı, 32 Kişi Hayatını Kaybetti

George Şehrindeki İnşaat Faciası: 61 İşçi Kurtarıldı, 32 Kişi Hayatını Kaybetti

admin admin -
55 0

Enkaz Altında 20 İşçi İçin Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 81 inşaat işçisinin göçük altında kaldığı bina enkazından şimdiye kadar **61 kişi** çıkarıldı. Faciada hayatını kaybedenlerin sayısı ise **32’ye** yükseldi. Enkaz altında bulunan **20 işçi** için arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

Müteahhit Firma Kayıtlı Değil

Bayındırlık Bakanı Sihle Zikalala, basına yaptığı açıklamada, müteahhit firma olan Liatel İnşaat’ın, kamusal inşaat standartlarını belirleyen İnşaat Sektörü Geliştirme Kurulu’na (CIBD) kayıtlı olmadığını duyurdu. Zikalala, bu durumun mevcut yönetmeliklerin böyle bir zorunluluk getirmemesinden kaynaklı olduğunu belirterek, “Mevcut mevzuatta, özel sektörde çalışan müteahhitler, CIDB Müteahhitler Kaydı kapsamında kamu sektöründe faaliyet gösteren müteahhitlerle benzer değerlendirmelere tabi tutulmuyor.”

Önlemler Alınacak

Olaya ilişkin yürütülen geniş çaplı soruşturmanın “bu tür felaket olaylarına yol açan temel nedenleri ve faktörleri anlamak açısından” hayati önem taşıdığına değinen Zikalala, gelecekte benzer felaketlerin yaşanmaması için gereken önlemleri alacaklarını söyledi.

Olayın Detayları

George şehrinin merkezinde, Victoria ve York caddelerinin köşesinde, belediye binasının bitişiğinde yer alan inşaat halindeki çok katlı bina, **6 Mayıs**’ta çökmüştü. Belediye, olayın ardından binadaki kişilerin sayısını **75** olarak açıklamış, daha sonra bu sayıyı **81** olarak güncellemişti.

İlgili Yazılar