Teknoloji

FaceTime rakip Google Duo

Görüntülü görüşmeler son iki yılda hayatın vazgeçilmez parçası haline geldi. COVID-19 salgını nedeniyle fiziksel teması azaltmak amacıyla uzaktan çalışmaya geçilince, doğal olarak iş ve eğitim internet ortamına taşındı. Bu süreçte..

FaceTime rakip Google Duo

Görüntülü görüşmeler son iki yılda hayatın vazgeçilmez parçası haline geldi. COVID-19 salgını nedeniyle fiziksel teması azaltmak amacıyla uzaktan çalışmaya geçilince, doğal olarak iş ve eğitim internet ortamına taşındı. Bu süreçte en çok fayda sağlayan şirketlerden biri şüphesiz ABD merkezli Zoom oldu.

“Yüksek kaliteli görüntülü arama uygulaması” sloganıyla öne çıkan Google Duo, Play Store’da 5 milyar yüklemeyi geçti. Android işletim sisteminin resmi mağazası, daha önce WhatsApp ve Messenger gibi popüler yazılımların da 5 milyar barajını aştığına tanıklık etmişti. Bunlar arasına Google’ın uygulaması da katıldı.

Duo, Google’ın iMessage ve WhatsApp’a rakip olarak geliştirdiği ‘Google Allo’ hizmetiyle aynı yılda piyasaya sürülmüştü. 2016 yılının yaz ayında Android ve iOS platformlarına ayak basan Allo, ‘Akıllı Cevap’ gibi makine öğrenimi destekli özelliklere sahipti. Ancak teknoloji devi, Mart 2019’da uygulamayı rafa kaldırdı ve artık Duo’ya odaklanıyor.

2020 yılında Google’ın bir başka video konferans uygulaması Meet ile Duo’nun birleşeceği iddia edilmişti. Ancak bu söylentiler gerçekleşmedi. Öte yandan Duo, son büyük güncellemeyi de geçen sene aldı. Bu da uygulamaya artık çok fazla ilgi gösterilmeyeceği ihtimalini akıllara getiriyor. Ancak şirket yine de Duo’dan ümidini kesmiş değil.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL