Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EPDK Kararıyla Akaryakıt Fiyatları Düzenleniyor

EPDK Kararıyla Akaryakıt Fiyatları Düzenleniyor

admin admin -
59 0

EPDK’nin Yeni Kararıyla Farklılaştırılmış Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Farkı Son Buluyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin aynı fiyata satılmasına yönelik düzenleme yürürlüğe girecek. Bu kararla birlikte, 13 bin bayide yarından itibaren fiyatlar güncellenecek.

Yapılan Satışlarda Fiyat Farkı Uygulanmayacak

EPDK’nin kararı gereğince, yarından itibaren akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıt için farklılaştırılmış olsun veya olmasın fiyat farkı uygulanmayacak. “95 oktan benzin ve dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro” gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılmayacak.

Dağıtıcı Lisansı Sahiplerine Düzenleme

EPDK’nin açıklamasına göre, dağıtıcı lisansı sahipleri farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecek ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyecek. Dağıtıcı lisansı sahiplerinin akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddeleri eklemeleri ise belirli şartlarla mümkün olacak.

PÜİS Genel Başkanı: “Finansman Maliyetlerini Düşürecek”

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, EPDK’nin aldığı kararın akaryakıt istasyonlarının finansman maliyetlerini az da olsa düşüreceğini belirtti. Okumuş, akaryakıt bayilerinin ekonomik zorluklar yaşadığını ve kar paylarının artırılması taleplerini devlete ilettiklerini ifade etti.

İlgili Yazılar