Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Ekonomi Gündemi Özeti

Dünya Ekonomi Gündemi Özeti

admin admin -
83 0

ABD’de Merkez Bankası Beklentileri

ABD’de enflasyon endişeleri azalırken, Fed’in faiz indirimi adımlarına ilişkin fiyatlamalar devam ediyor. Fed yetkilileri, enflasyon verilerini değerlendirerek faiz indirimi konusunda farklı görüşler belirtiyor.

ABD Ekonomik Veriler

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, yeni konut inşaatı arttı ancak sanayi üretimi değişmedi. Tahvil faizi artarken, altının fiyatı geriledi. Enerji piyasalarında ise petrol fiyatları artış, bakır fiyatları ise düşüş yaşandı. Borsalarda ise gerilemeler görüldü.

Avrupa Ekonomisi ve Merkez Bankası

Avrupa’da satış ağırlıklı bir seyir yaşanırken, Avro Bölgesi’nde TÜFE verileri takip ediliyor. ECB’nin faiz indirimine gideceği beklentisi var. Almanya ve İngiltere’de borsalar yükselirken, İtalya’da gerileme yaşandı.

Asya Ekonomisi ve Merkez Bankaları

Çin’de endişeler devam ederken, hükümet gayrimenkul sektörü için yeni adımlar atıyor. Japonya’da ise faiz artırımına dair söylentiler dolar/yen paritesini etkiliyor. Borsalarda karışık bir seyir izlendi.

Yurt İçi Piyasalar ve TCMB

BIST 100 endeksi yükselirken, TCMB’nin rezervleri arttı. Dolar/TL’de yükseliş görülürken, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek değişimle ilgili olumlu değerlendirmelerde bulundu. Bugün TCMB Anketi ve diğer veriler takip edilecek. Teknik açıdan endekste direnç ve destek seviyeleri belirlendi.

İlgili Yazılar