Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Danimarka Gemisi Silah Taşıdığı İçin İspanya Limanına Alınmadı

Danimarka Gemisi Silah Taşıdığı İçin İspanya Limanına Alınmadı

admin admin -
60 0

İspanya, İsrail’e Silah Taşıyan Gemilere İzin Vermeme Kararı Aldı

Danimarka uyruklu ticari yük gemisi “Marianne Danica”nın İsrail’e silah ve patlayıcı malzeme taşıdığının duyurulmasının ardından İspanya hükümeti harekete geçti. Sumar ittifakı ve Podemos partisinden gelen suç duyurularını dikkate alan hükümet, gemiye 21 Mayıs’ta bir İspanyol limanına ikmal için yanaşma talebinde bulunmasına izin vermedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Albares’ten Açıklama

Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, **”Bunu ilk defa yapıyoruz, çünkü ilk defa İsrail’e silah taşıyan bir geminin İspanya limanına uğramak istediğini tespit ediyoruz. Politikamız, İsrail’e gönderilecek savaş malzemeleri için yeni ihracat lisansları vermek değildir. Bu yüzden, geminin ikmal için durmasına izin verilmemesi bu politikamızla tutarlı ve aynı çizgidedir.”** dedi.

Bazı Sivil Toplum Örgütlerinden İtiraz

İspanya’nın güneyindeki Cartagena limanı açıklarına gelen “Borkum” adlı geminin de İsrail’e silah taşıdığı yönündeki haberler üzerine bazı sivil toplum örgütleri limanda gösteriler düzenledi. Filistin’in İşgaline Karşı Dayanışma Ağı (RESCOP) adlı sivil toplum kuruluşu, “Borkum” adlı gemide 12 ton roket, 1,5 ton patlayıcı ve 740 kilogram diğer askeri malzemelerin olduğunu iddia etti.

Gemi, limana yanaşmadan açıkta bekletilirken, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Sumar ittifakı ve muhalefetteki Podemos partisi geminin yükünün araştırılması için savcılığa başvurdu. İspanyol hükümet kaynakları, İspanyol basınına yaptıkları açıklamada, geminin son varış noktasının İsrail değil Çekya olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar