Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Damacana Su Fiyatlarındaki Artış Dar Gelirli Aileleri Zorluyor

Damacana Su Fiyatlarındaki Artış Dar Gelirli Aileleri Zorluyor

admin admin -
59 0

Damacana Suların Fiyatları Hızla Yükseliyor

Temel gıda ürünlerine yapılan ardı ardına gelen zamlar, dar gelirli ailelerin mutfak masraflarını artırıyor. Özellikle **damacana su fiyatları** 100 lirayı aşarak bütçeyi zorluyor. Şebeke suyunun içilemeyeceği büyükşehirlerde, 19 litrelik bir damacana suyun fiyatı bazı markalarda 100 TL’ye kadar çıktı. Bu durum, 1 bardak suyun fiyatının 1 TL’ye kadar yükselmesine neden oldu.

Ambalaj Maliyetlerindeki Artış Etkili Oluyor

**Ambalaj fiyatlarındaki büyük artış**, damacana su fiyatlarının artmasında önemli bir rol oynuyor. 19 litrelik bir damacana suyun fiyatı bazı markalarda 100 TL’ye dayandı. Aylık ortalama 5 damacana tüketen ailelerin sadece içme suyu gideri 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu durum, dar gelirli aileleri oldukça zorluyor.

Pazar Hacmi ve Toplam Ciro

Ambalajlı su pazarı Türkiye’de hızla büyümeye devam ediyor. Ambalajlı Su Üreticileri Derneği’nin verilerine göre, Türkiye’de ambalajlı su pazarı hacmi 2023 yılında 10.7 milyar litreye ulaşırken, sektördeki toplam cironun ise 23.6 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Kişi başı ambalajlı su tüketiminin ise 2023’te 126 litre olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Yazılar