Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kamu Tasarrufu Genelgesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kamu Tasarrufu Genelgesi

admin admin -
62 0

Kamu Kaynaklarının Verimli Kullanımı Ön Planda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelge, kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Kamu Harcamalarında Tasarruf Sağlanacak

Genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin tedbirlerin alınması gerektiği belirtiliyor.

Önemli Tedbirler Alınacak

Genelge kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı harcamalar hassasiyetle takip edilerek, denetlenecek ve raporlanacak. Ayrıca, tedbirlere uymayanlar hakkında gerekli yaptırımlar uygulanacak.

Belirli Durumlar Genelgenin Kapsamı Dışında

Doğal afetler, salgın hastalıklar, orman yangınları gibi acil durumlarda yapılması gereken harcamalar ile savunma ve güvenlik hizmetlerinin gerektirdiği harcamalar genelge kapsamı dışında tutulacak.

Kamu Taşıtlarının Kullanımında Yeni Düzenlemeler

Genelgeye göre, kamu kurum ve kuruluşlarının yurt içinde ve yurt dışında yeni hizmet binaları alımı, kiralanması, yapımı gibi işlemler 3 yıl süreyle yapılmayacak. Ayrıca, taşıtların dönüşümü ve kullanımı konusunda da yeni düzenlemeler getirilecek.

Personel ve Diğer Harcamalarda Tasarruf Tedbirleri

Genelge kapsamında, personel giderlerinden, enerji ve su alımlarına, basın ve yayın giderlerine kadar birçok alanda tasarruf tedbirleri alınacak. Kamu kaynaklarının verimli ve ekonomik kullanımı ön planda tutulacak.

İlgili Yazılar